Barcelona 10 09 2016 Deportes Luis Enrique con gesto preocupado en la banda durante el partido de liga entre el FC Barcelona y el Alaves Fotografia de Jordi Cotrina

Trajneri i Barcelonës, Luis Enrique, e ka marr mbi vete fajin për disfatën shokuese në shtëpi nga Alaves, pasi e pranoi se ka bërë disa vendime që ndoshta nuk është dashur të bëhen, e krejt kjo si një lloj nënçmimi për kundërshtarin.

Me Massi, Suarez dhe Iniesta në bankën rezervë, port ë cilët u inkuadruan më vonë në vend të Turan, Alcaser dhe Denis Suarez, nuk ndryshoi asgjë pasi ishte vonë.

Pas ndeshjes Enrique e analizoi humbjen me këtë fjalë.

“Nuk ishm të mirë në fazën e sulmit, por edhe më keq luajtëm në mbrojtje. Pranuam gola që nuk është dashur t’i pranojmë, e barazuam rezultatin shpejtë në pjesën e dytë, dhe pikërisht atëherë kur është dashur të ngritim lojën dhe presionin ne lejuam ata të shënojnë edhe njëherë. Faji është ii mi dhe për këtë disfatë jam unë përgjegjës” tha Enrique i cili tashmë po bëhet gati për ndeshjen e parë të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve kundër Celtic, dhe kjo edhe ndoshta ka qenë arsyeja pse ai nuk luajti em përbërjen më të mirë të mundshme.

Por, edhe njëherë po dëshmohet se La Liga, është dhe me shumë gjasa do të jetë edhe për vitet e ardhshme kampionati më i paparashikuar dhe më i forti në planetë.

Artikulli paraprakLegjenda italiane: “Juventus sërish kampion, Milan në Champions League”
Artikulli tjetërBiondinët e suksesshëm!