Unai Emery fitoi Europa League si trajner i Villarreal.

Për ekspertin bask, ky është edhe triumfi i katërt, rekord në këtë garë në shtatë vitet e fundit. Ai fitoi tre titujt e parë EL për tre vjet me radhë me Sevilla, nga 2014 në 2016. Ai më pas fitoi një kampionat francez dhe dy kupa me PSG dhe arriti në finalen e Europa League me Arsenalin në 2019. Tani, në sezonin e tij të parë me Villarreal, ai ka fituar Europa League, i cili është trofeu i parë i klubit në histori, dhe Emery i katërti vetëm në EL, përcjell Korneri.net

Emery arriti sukses spektakolar si i ri. Edhe pse është vetëm 49 vjeç, ai tashmë është bërë një mbajtës rekord në numrin e titujve të Kupës UEFA / Europa League. Pas tij janë Giovanni Trapattoni me tre dhe Jose Mourinho, Rafa Benitez, Diego Simeone, Juande Ramos dhe Luis Molowny me dy trofe secili në këtë garë. Me këtë triumf, Emery erdhi në vendin e dytë në tabelën e përjetshme të trajnerëve më trofe në të gjitha kupat e Evropës.

Aty përballë tij është vetëm Giovanni Trapattoni me pesë tituj, ndërsa Emery tani ndan vendin e dytë me katër trofe me të mëdhenjtë Alex Ferguson, Bob Paisley, Jose Mourinho dhe Nereo Rocco. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here