Një nga mbrojtësit më të mirë në futbollin mbarë shqiptarë viteve të fundit, Lapidar Lladrovci, është duke përjetuar një periudhë të vështirë në karrierën e tij, pasi është duke u riaftësuar pas një lëndimi të pësuar në kohën kur ishte pjesë e skuadrës së Kukësit në Superiorën e Shqipërisë.

Lladrovci ekskluzivisht për “Korneri.net”, ndër të tjerave foli edhe për disa gjëra të pazbuluara deri më tani për publikun kosovarë, pasi ishte transferuar te Kukësi.

Image result for lapidar lladrovci

Korneri.net: Përshendetje Lapidar…

Lladrovci: Përshendetje edhe për juve…

Korneri.net: Si është duke ecur riaftësimi juaj pas lëndimit?

Lladrovci: Deri tash kam provuar me ushtrime dhe terapi të ndryshme, por si dukët lndimi më është bërë kronik dhe me shumë mundesi me duhet të bëj një ndërhyrje të lehtë kirurgjike dhe pas saj mbrenda 2 muajve besoj që do të jem i gatshëm të kthehëm në fushë.

Korneri.net: Si erdhi deri te lëndimi?

Lladrovci: Lëndimin e kam pësuar në muskuj të barkut gjatë kohës sa isha pjesë e Kukësit ku nuk kam pushuar asnjë ndeshje dhe kam luajtur me qetësues përmbi gjysmën e ndeshjeve të kampionatit pasi kishim mungesa në mbrojtje dhe sakrifikova për objektivat dhe të mirën e Kukësit.

Korneri.net: Pas sanimit të lëdimit do të vazhdoni me Kukësin apo në njëren nga skuadra e Superligës kosovare?

Lladrovci: Jo me Kukësin kam mbyllur gjithcka pasi u lëndova. Me ardhjen e trajnerit të ri dhe ndërrimit të zyrtarëve të klubit, mu kumtua lajmi që ata nuk llogarisin në mua pasi unë isha i lënduar edhe pse kisha edhe një vit kontratë dhe në një farë mënyrë u ndjeva i tradhëtuar, pasi kisha dhën gjithcka nga vetja për atë skuadër. Nuk e di, së pari dua të riaftësohem për lojë dhe mandej do shikojë të angazhohem në një nga skuadrat kosovare apo te Shqiperise, pasi kam edhe kontakte. Gjithnje e kam cekur se sa i perket ekipe te Kosoves proritet ka Feronikeli pasi e konsideroi si shtepine time ku jam i familjarizuar teresisht me ambientin ku edhe kam marre shume mesazhe nga fansat qe te kthehem atje. Por asgje nuk eshte ne doren time dhe ndoshta me mire do te ishte ta pyesnit Kryesine e klubit per kete pune. Futbolli eshte interesant ngase per nje periudhe te shkurte nga momenti ne moment ndryshojne gjerat dhe sa hap e mbyll syte mund ta shohesh veten aty ku nuk e pret fare. Prandaj me mire te i’a leme kohes…


Korneri.net: Lapidar sa jeni duke e përcjellur edicionin e ri të garave në futbollin kosovar dhe cilët janë favoritët tuaj në këtë sezonë?
Lladrovci: Liga sivjet me dukët pak më interesante se edicionët e kaluara, pasi shoh disa skuadra konkurente për titull, të cilat janë perforcuar me lojtarë shumë cilësorë si Prishtina Besa dhe Feronikeli dhe besoj se këto skuadra do ta thonë fjalën e fundit për titull. Jam i befasuar me Trepçen 89′, e cila edhe pas largimit të disa lojtarëve kyç po bën lojëra shumë të mira dhe me rezultate befasuese.

Korneri.net: Lapidar, me siguri e keni përcjellur ndeshjen e fundit të përfaqësueses së Kosovës ndaj Finlandë, cili është mendimi juaj për lojën e treguar dhe a merioi më shumë ekipi i Bunjakit në atë përballje?


Lladrovci: Pak a shume e kam parashikuar rezultatin edhe pse kam menduar qe do te mbesim 2-2. Aq sa e njof perfaqesesen e Kosoves e dija se ne sulm kishim elemente te shpejte e te papershtatshem per kundershtarin por kisha friken e mbrojtjes e cila me bente me dyshu puna e pervojes te manget dhe mungeses te ni lojtari kyq si Loret Sadiku. Por ne anen tjeter kam mbetur i befasuar nga paraqitja fantastike e Hekuran Kryeziut, i cili ishte ne cdo cep te fushes. Rezultati per mendimin tim nuk ishte i drejte per shkakun se Kosova tregoi loje fantastike dhe kishte raste dhe mundesi per ta fituar ndeshjen thelle, perderisa Finlanda mbeti si e shtangur dhe paorganizim te mire te lojes sikur u habit nga loja e forte e Kosoves.

Korneri.net: Me siguri pas rikthimit në fushat e gjelbërta do të kërkoni një vend në përfaqësuesen e Kosovës?
Lladrovci: Perfaqesuesja eshte enderr per ç’do futbollist ashtu edhe per mua. Momentalisht nuk mund te mendoj per perfaqesuesen ne gjendjen time aktuale, por me pune dhe vullnet besoj se gjithqka mund te arrihet.

 

Korneri.net: Keni pasur kontakte me Bunjakin?

Me Albertin jam takuar para disa viteve ku i kam kerkuar ndihme qe te transferohem ne ndonje kampionat evropian, por fati nuk e deshi dhe gjerat rrodhen si rrodhen dhe nuk ishte kismet. Ne pergjithesi kam respekt te madh per Albertin per gjerat qe i ka bere per futbollin tone dhe ruajme nje marredhenie te mire shoqerore.

Korneri.net: E thatë që ishit i interesuar më herët të transferoheshit te ndonjë skuadër evropiane?


Lladrovci: Po kam pasur nje mundesi te arte transferimi ne Serie A te Parma, ne kohen kur zoteri Rrezart Taci bleu klubin e Parmas, rastisi qe zv Presidenti ishte mik me Babain tim dhe isha shume afer qe te transferohem atje. Ne momemtin kur me erdhi konfirmimi se mund te nisem pas 1 jave fati nuk ishte ne anen time pasi zoti Taci hoqi dore nga klubi shkaku i borxheve te kaluara dhe nuk ishte kismet qe te behem pjese e atij klubi.
Korneri.net: Lapidar krejt në fund, si e cilësoni ndeshjen e ardhshme të Kosovës ndaj Kroacisë?

 

Lladrovci: Me Kroacine na pret nje ndeshje shume shume e veshtire, kunder nje kundershtari me shume cilesi e pervoje nderkombtare si Kroacia. Ne ndeshje duhet te qasemi shume serioz dhe te vemendshem dhe te kemi kujdes nga euforia dhe atmosfera. Rezultati pozitiv do te jete i veshtire por ne futboll asgje nuk eshte e pamundur pasi topi eshte i rumbullaket dhe nuk dihet si rrjedhin ngjarjet.
 

Korneri.net: Lapidar faliminderit që gjetët kohë të jeni në dispocizicion të “Korneri.net” për këtë intervistë dhe shfrytëzojë rastin që në emër të redaksisë sonë të urojmë shumë suksese në të ardhmën.Lladrovci: Ju faliminderit dhe suksese edhe juve.

Artikulli paraprakFC Drita evropiane!
Artikulli tjetërBlerand Kurtishaj flet ekskluzivisht për Korneri.net: Çfarë thotë për Prishtinën dhe kartonin e kuq në derbin ndaj Drenicës