Mesfushori kosovar i skuadrës norvegjeze Sandnes, Anel Raskaj, që nga viti 2009 është pjesë e përfaqësueses së Kosovës, madje ai ishte edhe kapiten i skuadrës në ndeshjen historike ndaj Haitit në stadiumin “Adem Jashari” në Mitrovicë, ku dhe ishte më i dalluari te ikipi i trajnerit Albert Bunjaki.

Rënja nga Elita e futbollit norvegjez, dukët që ndikoi keq te mesfushori, i cili nuk është grumbulluar fare nga përzgjedhësi i Kosovës dhe tashmë Anel Raskaj është duke tentuar të rikthehet me skuadrën e tij aktuale në Elitë e futbollit norvegjez dhe më pas të kërkojë një vend në formacionin e përfaqësueses së Kosovës.

“Korneri.net” zhvilloi një intervistë me Anel Raskaj, i cili me shumë sinqeritet na tregoi për planët e tij aktuale dhe të së ardhmës si futbollistë profesionit.

Korneri.net:
Anel, faleminderit që gjetët kohë për këtë intervistë.

Raskaj: Faleminderit edhe prej juve për interesimin për karrierën time.

Korneri.net: Si po ecë karriera juaj te Sandnes dhe cila është forma juaj te skuadra aktuale?

Raskaj: Kanë mbetur vetëm edhe pak xhiro deri të fundi i kampionatit dhe ekipi është në hapa të mirë për rikthimin në Elitën e futbollin norvegjez, por ka disa skuadra që tentojë kreun dhe situata është e paqartë. Sa i përket formës sime, kam pasur një sezonë të mirë, kam besimin e plotë të trajnerit dhe jemi në rrugë të mirë për tu kthyer në Elitë.

Korneri.net: Ju ishit kapiten i Kosovës në ndeshjet e para të përfaqësueses dhe ishit poashtu më i miri në fushë në ndeshjen historike ndaj Haitit në Mitrovicë, sa jeni duke e përcjellur situatetn te përfaqësuesja e Kosovës në prag të eliminatorëve për botërorin “Rusia 2018”?

Raskaj: Natyrisht si të gjithë shqiptarët edhe unë me shumë interes jam duke i përcjellë të gjitha zhvillimet në prag të ndeshjes historike kundër Finlandës.

Korneri.net: E keni parë listën e Bunjakit?

Raskaj: Po, sigurisht që me shumë interesim.

Korneri.net: Jeni kontaktuar nga përzgjedhësi Bunjaki?

Raskaj: Jo, nuk jam kontaktuar. Që para ndeshjes ndaj Shqipërisë nuk kam pas kontakte me Bunjakin dhe e di që situata ime me klubin aktual ka ardhur deri te shkëputja e kontakteve.

Korneri.net: Synoni të riktheheni në përfaqësuesja apo jo?

Raskaj: Sigurisht, ky është edhe qëllimi i ç’do futbollisti që të përfaqësojë vendin e tij në arenën ndërkombëtare.

Korneri.net: Anel, nëse nuk riktheheni në Elitën e futbollit norvegjez me skuadrën aktuale, cili do të jetë hapi juaj i ardhshëm?

Raskaj: I gjithë fokusi im tani është që të rikthehem në kategorinë e parë në Norvegji, por nëse dështojmë, atëherë me duhet të gjejë skuadër tjetër.

Korneri.net: Keni pasur oferta gjatë merkatos verore?

Raskaj: Po kam pasur disa oferta, një nga to ka qenë edhe e një skuadre elitare suedeze, por kam vendosur ta ndihmojë Sandnes. Me duhet te ceku që para disa kohësh kam pasur një ofertë interesante nga skuadra polake Lech Ponznan, por ishte skuadra ime ajo që stopoj transferimin atje.

Korneri.net: Të rikthehemi edhe njëherë të përfaqësuesja e Kosovës, cili është mendimi juaj për sfidën e së hënës ndaj Finlandës dhe për gjithë kampanjën kualifikuese për botërorin “Rusia 2018”?

Raskaj: Mendojë që kemi kapacitet të marrim rezultat pozitiv ndaj Finlandës edhe pse duhet të pranojmë që nuk e kemi përvojën e duhur në këto gara, por përvoja fitohet dhe ne me rëndësi është që e kemi talentin dhe kualitetin në skuadër.

Korneri.net: Anel, faleminderit që gjetët kohë për këtë intervistë dhe suksese në të ardhmën.

Raskaj: Faleminderit juve, ishte kënaqësi.

Artikulli paraprakTorcidat shpallin publikisht ”Hajrizin” – TRADHTAR
Artikulli tjetërBunjaki optimist për ndeshjën, akoma ska konfirmim nga FIFA për Rashicën dhe Rrahmanin