Gjatë ditës së enjte do të luhen edhe tri ndeshje tjera në kuadër të Superligës së Kosovës në futboll.

Edhe pse Llapi nuk luan më për titull dhe për ndonjë objektiv të madh, megjithatë ndeshja ndaj Prishtinës gjithmonë ka qenë dhe do të jetë derbi dhe interesante. Llapjanët do t’i bëjnë konak kryeqytetasve të cilët vetëm me fitore do të kënaqeshin në këtë duel, pasi çdo gabim eventual apo humbje të pikëve,rivalët për titull do të largoheshin edhe më shumë.

Llapi tashmë mund të luaj vetëm për prestigj dhe të gjej rezultate të mira deri në fund, dhe kjo mund t’i shkaktojë telashe Prishtinës, sepse kur lojtari luan pa presion gjithmonë është vështirë të luhet kundër tyre, por pavarësisht këtij fakti, Prishtina ka skuadër më të mirë dhe shkon për tri pikë në Podujevë.

Ballkani i Ismet Munishit udhëton te Ferizaj, ndeshje e cila sigurisht është shumë e rëndësishme për të dyja skuadrat, pasi në rast se Ferizaj humbë, atëherë që nga kjo xhiro mund të konsiderohet anëtar i Ligës së Parë, edhe pse jo matematikisht, por gjasat do të ishin minimale për të shpëtuar. Njëjtë vlen për Ballkanin që duhet të fitoj në mënyrë që të jetë aty, në valle me skuadrat lidere dhe gara për titull do të vazhdonte edhe më tutje.

Ballkani duket se e kaloi atë minikrizën e rezultateve dhe tash po hynë në pjesën më të rëndësishme të kampionatit me bindje dhe moral të lartë se titullin mund të dërgojnë në Therandë për herë të parë.

Derbi  rajonal Feronikeli-Drenica, gjithmonë ka qenë interesant dhe i paparashikuar. Në vitet e fundit ka pasur mjaftë barazime në mes tyre, mirëpo këtë radhë gjërat janë më ndryshe pasi vendasit nga Drenasi duhet të fitojë pasi nuk është e pamundur të mbyllet edicioni së paku në pozitën e dytë apo të tretë, që është edhe synimi i vetëm i Feronikelit tashmë, ndërsa Drenica e cila humbi në  ndeshjen e fundit në shtëpi nga Flamurtari, i duhet së paku një pikë që të krijojë edhe më shumë shkëputje nga Trepça’89, dhe vendin e sigurtë në elitë.

Të gjitha ndeshjet nisin nga ora 16.45. /Korneri.net   

Artikulli paraprakHighlights: Real Madrid-Mallorca
Artikulli tjetërMan.United ka konkurrencë të madhe për shërbimet e Sancho, por edhe çmimi aktual i tij është i lartë