Ata quhen “Galaktikë”, por për merkaton e verës që lamë pas vendosën të qëndronin me këmbë në tokë. Real Madridi ishte skuadra që fitoi Ligën e Kampionëve, kështu që arsyet për të transferuar lojtarë të rinj ishin që në fillim pothuajse zero. Zinedine Zidane u mjaftua me rikthimin e sulmuesit Alvaro Morata.

Ndërkohë, përveçse nuk blenë siç pritej, madrilenët mund të kishin humbur disa lojtarë. “Los Blancos” kanë në përbërje yje të cilët tërheqin shumë klube nga e gjithë Evropa. Kështu, për shembull, klubet nga Premier League, por edhe Bayern dhe Juventus, tentuan të rrëmbenin lojtarë si Raphael Varane, Toni Kroos, Casemiro, Alvaro Morata, James Rodriguez, Luka Modric, Mariano dhe Isco.

Hierarkia e klubit kryeqytetas sigurisht që nuk ishte e tërhequr nga këto oferta, edhe pse ato nuk ishin konkrete, por vetëm telefonata dhe diskutime ndërmjet klubeve dhe agjentëve si dhe ndërmjetësve të tjerë, shkruan “Marca“. Varane dhe Kroos ishin temë e një diskutimi më serioz, me teknikun Jose Mourinho i cili ishte i interesuar ta merrte në “Old Trafford” mbrojtësin dhe me katalanasin Pep Guardiola gati ta transferonte te Manchester City kampionin e botës.

Bayern dhe Chelsea ishin të interesuara për të nënshkruar me kroatin Luca Modric, por mesfushori është përshtatur me jetën në Spanjë dhe po e shijon futbollin e tij, gjë që e tha së fundmi. Ai refuzoi të gjitha ofertat dhe është në prag të rinovimit.

Casemiro, mesfushori defensiv i cili ofron ekuilibrin për skuadrën, kapi vëmendjen e disa skuadrave në Premier League, por preferoi të vazhdonte karrierën e tij në Madrid. Shumë njerëz prisnin që Real Madridi të shiste sulmuesin Alvaro Morata në mënyrë që të përfitonte nga aktivizimi i klauzolës së riblerjes nga Juventus, por Zinedine Zidane zgjodhi ta mbajë atë në “Santiago Bernabeu”, pavarësisht tentimeve të teknikut Antonio Conte për ta marrë në “Stamford Bridge”. James ndoshta ishte më pranë largimit se të gjithë.

Kolumbiani thuhet se u bind se largimi i tij nga Real Madridi do të ishte më e mira për karrierën e tij, por me udhëtimin në Amerikë për Kupën e Amerikës ai ndryshoi mendje dhe vendosi të qëndronte. Isco po ashtu ishte pranë Juventusit, teksa Tottenham qëndronte gati për të bërë një lëvizje për spanjollin në ditën e fundit të merkatos, por anglezët hoqën dorë falë edhe shumës së lartë të kartonit të tij. Si përfundim, tetë lojtarë ishin me një këmbë larg Madridit, sot jo më. Zidane ka një “paketë” të frikshme yjesh, gati për të mbrojtur titullin kampion Evrope, diçka që askush nuk e ka arritur më parë.

Artikulli paraprakBotërori i klubeve me format të botërorit të kombëtareve?
Artikulli tjetërZyrtare: Peja përforcohet edhe me një amerikan