Zinedine Zidane përpara 15 viteve ishte transferimi rekord me 73 milionë eurot që pagoi Real Juves për ta shpërngulur nga Torino në Madrid. Nëse ky transferim do të kishte ndodhur ditët e sotme, shuma që një ekip do të paguante për të marrë shërbimet e francezit do të ishte shumë herë më e madhe, sipas ish-kolegut të tij te Juventus Tacchinardi.

“Ai me siguri do të vlente më shumë se 200 milionë euro,” shprehet ish-lojtari i përfaqësueses italiane. “Dhe do të duhet ti jepje një rrogë 25 milionë euro në vit.” Aktualisht rekordi i transferimit më të shtrenjtë në botë mbahet nga Paul Pogba me 105 milionë euro. Kjo është shuma që ka paguar Manchester United për francezin. Me bonuset, shuma mund të shkojë deri në 110 milionë euro.

Artikulli paraprakMediat angleze të sigurta: James kalon në Premier League
Artikulli tjetërHistorike: Kjo është sportistja e parë nga Irani që fiton medalje në Olimpiadë