Sulmuesi i Atletic Bilbaos, Aritz Aduriz ka njoftuar pensionimin e tij nga futbolli profesional.

Me kampionatin spanjoll La Liga që është në pritje të rinisjes pasi atë e ndali pandemiia e koronavirusit, ndërkohë 39-vjeçari vendosi t’i jep fund karrierës aktive, përcjell Korneri.net

Aduriz, i cili është lojtari më i vjetër që shënoi për Spanjën, ishte vendosur të luante në finalen basket në Copa del Rey kundër Real Sociedad në prill, por nuk arriti pasi futbolli u pezullua përvgati tre muaj.

“Shumë herë, unë thashë që futbolli do të largohet para se ta lë ti atë,” shkroi Aduriz në Twitter.

“Dje mjekët më thanë që të shkoj te kirurgu më shpejt sesa të bëhet vonë për të marrë një protezë për të zëvendësuar ijën time dhe të përpiqem të vazhdoj jetën time të përditshme më normalisht të jetë e mundur, mirëpo për fat të keq, trupi im tha ‘mjaft’.

“Unë nuk mund t’i ndihmoj shokët e mi në mënyrën si unë dua, as mënyrën sesi ata meritojnë. Kjo është jeta e një atleti profesionist.

Aduriz ka shënuar 141 gola në 296 paraqitje për Bilbaon, ndërsa ka luajtur edhe për Valencia dhe Mallorca.

Ai gjithashtu pati 13 paraqitje për Spanjën, duke u bërë golashënuesi më i vjetër në vendin e tij pasi në vitin 2016, në moshën 35 vjeç dhe 275 ditë kishte realizuar gol. /Korneri.net

Artikulli paraprakDating Mistakes — Avoiding These types of 3 Biggest Dating Problems
Artikulli tjetërParamendoni, në Angli dyshojnë për pasaktësi të testimeve, Kante nuk del në stërvitje