Java e katërt e fazës me grupe të Champions League do të fillojë mbrëmjen e sotme. Dy skuadrat e vetme italiani që marrin pjesë në këtë edicion janë Napoli dhe Juventus, por në kompeticionin më të rëndësishëm europian për klube mungon prej kohësh një golashënues “axurr”. Mjafton t’i hedhësh një sy renditjes së golashënuesve më të mirë italianë të historisë së Champions League për të kuptuar se Italia nuk po kalon një moment të mirë për sa i takon sulmuesve.

 

Kapiteni i Roma-s, Francesco Totti, mbetet golashënuesi më i vjetër i Champions League. Por skeptri si golashënuesi më i mirë italian i të gjitha kohërave i shkon ish-sulmuesi të Milan dhe Juventus, Filippo Inzaghi. Super Pippo (50 gola) është sulmuesi që kryeson listën e atyre që kanë shënuar të paktën 10 gola në Champions: falë aftësive të tij prej “vrasësi” në zonën e rreptësisë, ka udhëhequr Milan-in drejt fitores, duke shënuar edhe dy gola në finalen e 2007-ës kundër Liverpool.

 

Në renditjen e veçantë të bërë nga UEFA, mbrapa krahëve të Inzaghi-t pozicionohet Alessandro Del Piero (44, që ka fituar vetëm një Champions, por ka humbur 3 finale) dhe Marco Simone (ish-milanist, 25 gola). Është interesant fakti se mes këtyre sulmuesve është edhe një mbrojtës. Bëhet fjalë për Christian Panuçi-n, ish-lojtar i Milan-it: ka pasur fatin ta fitojë trofeun me Milan-in në 1994-ën dhe me Re3al Madrid në 1998-ën. Kupa e Kampionëve/Champions, golashënues italianë me të paktën10 gola 50 – Filippo Inzaghi 44 – Alessandro Del Piero 25 – Marco Simone 17 – Sandro Mazzola 17 – Francesco Totti 15 – Simone Inzaghi 13 – Alberto Gilardino 11- Christian Panucci 10 – Paolo Rossi 10 – Enrico Chiesa 10 – Christian Vieri 10 – Vincenzo Iaquinta

Artikulli paraprakEdhe një “yll” më pak në NBA
Artikulli tjetërNuk do ta besoni se kush i jep ultimatum Guardiola-s