Manchester City dhe Inter do të takohen të shtunën në Stamboll në finalen e Ligës së Kampionëve.

Skuadra e Pep Guardiolas është një favorit i madh në atë ndeshje. Në sulmin e Interit do të luajë sulmuesi 37-vjeçar nga Bosnja dhe Hercegovina, Edin Džeko, i cili shënoi 14 gola këtë sezon dhe e zhvendosi Lukakun nga formacioni kryesor. Džeko luajti për Manchester City për pesë vjet. Për BT Sports njoftoi finalen e Ligës së Kampionëve, përcjell Korneri.net

“Unë jam 37 vjeç dhe kjo është finalja ime e parë e Ligës së Kampionëve. Ndoshta e fundit, por ju kurrë nuk e dini. Unë dua ta shijoj atë. Ne patëm një sezon të shkëlqyer në Champions League, pak më pak të mirë në Serie A, por fituam kupën dhe superkupën që të jemi të kënaqur.Finalja e Champions League është një lojë e madhe për të dyja skuadrat dhe është një ndjenjë e mrekullueshme të jesh pjesë e saj.

Ne nuk do të ishim këtu nëse nuk do ta meritonim. E dimë se po luajmë kundër skuadrës ndoshta më të mirë në botë. City është favorit dhe ne duhet të japim më shumë se 100 për qind nga vetja. Personalisht ndihem mirë, mendoj se mund të jap ende shumë”, tha Dzeko.

Kontrata e tij po skadon

Kontrata e Dzekos me Interin skadon këtë verë dhe klubi italian do ta ketë të vështirë t’i ofrojë një të re, duke qenë se ai do të mbushë 38 vjeç. Këtë sezon ai ishte i shkëlqyer në Ligën e Kampionëve, duke shënuar katër gola, ndër të cilët më i rëndësishmi ishte kundër Milanit në gjysmëfinale. Korneri.net

Artikulli paraprakLazio pas lojtarit të Arsenalit, kjo sepse siguroi Champions League
Artikulli tjetërTashmë dihet ku do të jetë Mourinho në dy vitet e ardhshme