Napoli shënoi fitore të lëhte ndaj Cagliarit 3:1, dhe në këtë mënyrë dalin në pozitën e dytë të klasifikimit pas një kohe të gjatë, normalisht duke prit që Roma të dështoi në San Siro ndaj Milanos.
Napolitanët edhe këtë iu falën dy futbollistëve kryesor, Dries Mertens që shënoi dy golat e parë dhe Lorenzo Insigne, por me lojën që e shfaqi Napoli rezultati ka mundur të jetë edhe më bindës.
Cagliari e shfrytëzoi qetësinë në mbrojten e Napolit dhe në minutën e dytë të kohësh shtesë realizuan golin e nderit përmes Diego Farias.

Artikulli paraprakRevolucion te Interi, 4 lojtarë me valixhe në dorë
Artikulli tjetërKasimpasa e Sadikut e Shalës “tronditë” Galatasarayn