Giuseppe Rossi i ka dhënë lamtumirën skuadrës së Fiorentinës dhe pret të zyrtarizojë kalimin te Celta Vigo. Menaxheri i Rossi ka pasur kontakte edhe me Villarreal, duke qenë se sulmuesi italian vendosi të largohet përfundimisht nga Fiorentina, në momentin që “vjollcët” morën Stefan Jovetic nga Inter.

Lojtari ka edhe një vit kontratë me Fiorentinën, kësisoj transferimi te Celta Vigo do të quhet huazim. Rossi ka shkëlqyer në La Liga, pesë vjet më parë kur luante me Villarreal. Giuseppe Rossi kalon nga Fiorentina te Celta Vigo Një tjetër futbollist italian që zbarkon në kampionatin spanjoll është Salvadore Sirigu.

29-vjeçari ka kaluar me sukses vizitat mjekësore dhe firmosi për Sevilla, e cila do ta huazojë nga Paris Saint-Germain me të drejtën e blerjes përfundimtare në fund të sezonit. Sevilla, tre herë radhazi fitues e Europa League, do të luajë në Champions League gjatë këtij sezoni dhe kjo e joshi Sirigu të largohej nga Paris SG, ku fitoi katër herë titullin kampion, por vetëm në tre sezonet e para ishte titullar.

Artikulli paraprakMerkato verore në Serie A: Ja kush mbanë rekordin, nuk është Juventus!
Artikulli tjetërShorti i Champions League: “Vetëvritet” pronari i Atletico Madrid [FOTO]