Rënie e madhe e dy gjigantëve të futbollit evropian dhe botëror dëshmon dështimin e tyre në garat kontinentale.

Nga të gjitha klubet nga katër ligat më të forta, vetëm Manchester United dhe Inter nuk kaluan grupet e Champions League dhe Europa League në fazën e eliminimit të këtyre garave. United shkoi në pjesën e eliminimit të EL si i treti, por askush në Old Trafford nuk u ngushëllua, përcjell Korneri.net

United ishte i treti dhe Interi i katërti vetëm në grupin e Champions League. Këto janë rrënime për klubet me një traditë, reputacion dhe investim të madh dhe nuk do të thotë asgjë për ta që grupet përfunduan me më shumë pikë nga të gjitha klubet e vendit të tretë dhe të katërt.

Dështimet e mëdha të United dhe Inter ndodhën në një sezon kur kupat evropiane po drejtohen nga klube nga katër ligat më të forta. Vetëm dy klube jashtë elitës, PSG dhe PSV, përfunduan si fitues në grupin që përfshinte klube nga League Four.

Nuk ishte ashtu sezonin e kaluar. Inter dhe Bayer dështuan të kalojnë grupet CHL, dhe Lazio dhe Borussia (M) EL, ndërsa Wolves dhe Torino u eliminuan në playoff-et e Ligës së Evropës.

Këtë vit, pasi Wolfsburg ishte klubi i vetëm nga ligat më të forta që humbi në eliminatoret e EL, vetëm dy gjigantë  nuk e kaluan grupin. /Korneri.net

Artikulli paraprakGrosjean tregon plagët në duar: Po shërohem!
Artikulli tjetërPogba në verë shitet për këtë çmim