Nisja e aksioneve te Bayern nën drejtimin e Pep Guardiolës kishte vetëm këto dy opsione dhe kështu duket edhe në sezonin e ri me italianin Carlo Ancelotti.

Spanjolli është njeriu i cili thyen aksionet e kundërshtarëve dhe ai i cili bën pasimin më të rëndësishëm: fton mesfushorët ofensivë të nisin aksionet sulmuese.

Pra, Xabi është qendra e rëndesës në formacionin bavarez, ura lidhëse e reparteve. E veçanta e ish-lojtarit të Real Madridit është se ai vendos ritmin e lojës, por edhe mund të shënojë, ashtu si në ndeshjen me Werder Bremenin në javën e parë të Bundesligës, ku në minutën 54′ gati sa nuk shpoi rrjetën me “silurën” e tij karakteristike.

Në fakt, Alonso ka punuar me trajnerët më të mirë në botë: Jose Mourinho (Real Madrid), Rafael Benitez (Liverpool), Pep Guardiola (FC Bayern) dhe Carlo Ancelotti (Real Madrid e Bayern München). Në librin “Unaza e Zjarrit” nga Simon Hughes, ylli i Bayernit zbuloi se çfarë i bashkon ata të tre. “Duket shumë e thjeshtë, por parimisht ata janë të gjithë liderë, të cilët e dinë se si të përballen me presionin dhe shqetësimet e lojtarëve”, – u shpreh 34-vjeçari.

Artikulli paraprakWitsel i dëshpëruar: Juventus bëri gjithçka për të më transferuar, por nuk e kuptojë…
Artikulli tjetërPërfaqësueja e Kosovës në futboll, çfarë thanë disa prej tyre