Borussia Dortmund shënoi fitore të pritshmr në udhëtim te Wolfsburg 0-2, për ta mbajtur hapin me kryesuesin Bayern Munich, që ndeshjen e vet e luan pas pak.

Dortmundi ishte skuadër më e mirë se “ujqit” e pafuqishëm të cilët pësuan dy herë, apo më saktë nga një gol për pjesë. I pari realizoi Guerrero, ndërsa të dytim Hakimi, pra pas një kohe të gjatë nuk shënoi sulmuesi kryesor Haland.

Edhe Bayer Leverkusen fitoi në udhëtim te B.Munchengladbach me rezultat 1-3. Lojtari kryesor ishtëe sulmuesi Hevertz i cili i shënoi dy golat e parë, ndërsa  Bender ishte realizuesi i golit të tretë, derisa për vendasit golin për barazimin momental e shënoi Thuram.

Milot Rashica luajti për 82 minuta ndaj Freiburg në udhëtim, derisa skuadra e tij pas një kohe shumë të gjatë shënoi fitore 0-1, me golin që e shënoi Bittencourt pas vetëm 19 minutash lojë. Werder pati fat kur në kohëns htesë pranoi gol, por që u anulua për shkak të pozicionit jashtë loje. Megjithatë, skuadra e famshme gjermane edhe më tutje është në zonën e kuqe.

Dhe në fund, me barazim 1-1 u mbyll ndeshja Paderborn-Hoffenheim, me këta të fundiot që ishin dukshëm më të mirë, dhe vetëm fati sportiv nuk ia mundësoi fitoren e cila do të ishte e merituar me lojën e shfaqur. Pikërisht ishin mysafirët që të parët shënuaun me anë të Skov, për ta barazuar rezultatin Srbeny. /Korneri.net  

Artikulli paraprakLa Liga nis me 8 qershor, tashmë zyrtarisht
Artikulli tjetërFederata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht