Pierre-Emerick Aubameyang , BVB 17 Torschuss, schiesst das Tor zum 1-0 BORUSSIA DORTMUND - SC FREIBURG Fussball 1. Bundesliga , Dortmund, am 23.09.2016, 05.Spieltag, Saison 2016/2017, 1.Liga, 1.Bundesliga,BVB Pierre Emerick Aubameyang Borussia 17 Torschuß shoots the goal to 1 0 Borussia Dortmund SC Freiburg Football 1 Bundesliga Dortmund at 23 09 2016 05 Matchday Season 2016 2017 1 League 1 Bundesliga Borussia

Borusia Dormund vazhdoi me fitore në Bundesliga. Këtë herë “milionerët” triumfuan ndaj Freiburg që la përshtypje të mirë në këtë ndeshje pasi shënoi njëherë dhe kishte dy tri gjysmëraste për të shpresuar më shumë.

Mirëpo, duhet pranuar se Dortmund ishte skuadër më e mirë dhe krejt në fund e siguroi fitoren kur Raphael Guerreiro shënoi për rezultatin final 3-1.

Vendasit shënuan dy herë me anë të Pierre-Emerick Aubameyang dhe Lukasz Piszczek, kurse mysafirët u kthyen në lojë kur e finalizoi një akcion shumë të bukur Maximilian Philipp.

Tentuan lojtarët e Freiburg për të barazuar, por i ikuadruari në lojë në 20 minutat e fundit Guerreiro shënoi golin e tri pikëve të reja të Dortmundit që për momentin barazohet me pikë me Bayern Munchen.

Artikulli paraprakPremia fantastike për lojtarët e Trepçës 89’
Artikulli tjetërFormacionet e mundshme në Serie A