Vincenzo Montela ka vendosur të besojë bindshëm te të rinjtë për ta rikthyer në elitë Milanin dhe pa dyshim që simboli i skuadrës më të re të Serisë A është Gianluigi Donnarumma. Portieri 17- vjeçar, i cili shihet nga të gjithë si pasardhësi më i denjë i Gianluigi Buffonit edhe në kombëtare, vazhdon të konfirmohet dhe sivjet.

gianluigi-donnarumma-cropped_reh3cgneni4y1alqogbb6sjvd

Pas debutimit dhe shpërthimit në gjysmën e sezonit të kaluar, falë edhe kurajës së Sinisa Mihajloviçit për t’ia dhuruar portën atij, adoleshenti i veshur me doreza po vazhdon të tërheqë projektorët nga vetja me pritje spektakolare, por mbi të gjitha vendimtare, falë të cilave i ka dhuruar “Djallit” mjaft pikë në renditje. Edhe të dielën, kundër Pescarës, “Xhixho” ishte edhe njëherë tjetër fantastik, sepse nëse nuk do të kishte qenë për të, Memushaj, por edhe Kaprari vështirë se do t’i kishin lejuar Milanit që të festonte tri pikët në fund të takimit.

Pritjet decizive

Nëse deri vjet ai shihej si i riu që po shijonte një ëndërr, sivjet po punon që të bëjë heroin e portës kuqezi, duke qenë se “fluturimet” e tij në mbrojtje të kuadratit startuan që në ndeshjen e parë të sezonit. Kundër Torinos ishte Donnarumma që i priti Belotit penalltinë në sekondat e fundit dhe i lejoi Milanit që të fitonte 3- 2. Edhe në “San Siro”, ndaj Sasuolos, me ekipin e tij në avantazh 4-3, Xhixho shpëtoi portën dhe tri pikët me një reagim fenomenal ndaj Politanos.

Donaruma Milan

Por instinkti prej jashtëtokësori ishte edhe ai i ofruar në fund, ndaj Juves, ku i mohoi barazimin Khedirës, por edhe me Lacion, Sampdorian dhe Fiorentinën, duart e tij shpëtuan rezultatin, duke llogaritur minimalisht 8 pikë më shumë të sjella në renditje për “Djallin”.

Rekordmeni i Europës

Përveç magjive që ofron gjatë lojës, Gianluigi Donnarumma mund të krenohet edhe me një fakt tjetër, atë të të qenit rekordmeni i ligave të mëdha të kontinentit. Kjo, sepse 17- vjeçari në 11 ndeshje të luajtura e ka mbajtur portën e tij të paprekur në pesë raste (lë prapa edhe Buffonin), njësoj si portierët e mëdhenj të Europës, si Manuel Neuerr (Bajern Mynih), Thibaut Courtois (Chelsea) dhe Jan Oblak (Atletiko Madrid), përveçse Cardinale i Nicës dhe Areola i PSG-së.

Artikulli paraprakCassano, fundi i trishtë i një ikone që kërkon portier për tu stërvitur
Artikulli tjetërNjë holandez që tregon anektoda për Interin