Nga UEFA vjen një lajm trnditës për Barcelonën, pasi është hapur një procedurë ndaj klubit. Tifozët e Barcelonës në ndeshjen e parë të fazës së grupeve në Ligën e Kampionëve kundër Celtic, kanë bartë në duart e tyre flamujë të Katalunisë, diçka që nuk është e lejueshme.

Sipas disa burimeve brenda shtëpisë më të madhe evropianë të futbollit, Barcelona rrezikon jashtëzakonisht shumë që stadium Camp Nou të mbyllet për ndeshjet e Ligës së Kampionëve.

UEFA edhe në të kaluarën i ka bërë disa thirrje Barcelonës dhe është dënuar me të holla për gjëra të tilla dhe se politika nuk guxon të hyjë assesi në sport.

Në Lozanë është përcaktuar mbledhja e UEFA-së, ku do të vendoset procesi i kësaj ngjarje e cila duhet të merr vendimin final juridik të organit më të lartë sportive, se a do të denohët apo jo Barcelona shkaku i tifozëve të saj, e kjo përgjigje do të vije javën e ardhdhme.

 

 

Artikulli paraprakUEFA: Finalja më 2018 e Champions në Kiev
Artikulli tjetërGjytarët e xhiros së 5-të, në Vala Superligë