Mick Schumacher, djali i shtatë herë kampionit të Formula 1 Michael Schumacher, ka nënshkruar për ekipin Haas për sezonin e ardhshëm.

Ekipi amerikan njoftoi se Mick 21-vjeçar ka nënshkruar një kontratë shumë-vjeçare dhe do të jetë pjesë e ekipit që përfshin edhe rusin Nikita Mazepin. Mick Schumacher deri më tani ka qenë shofer i Akademisë Ferrari dhe ka drejtuar garat e Formula 2, përcjell Korneri.net

“Nuk kam fjalë … Faleminderit Haas për besimin, faleminderit Ferrari për mundësinë. Faleminderit edhe prindërve të mi të cilëve u detyrohem gjithçka. Gjithmonë besoja se ëndrra ime do të bëhej realitet dhe se do të drejtoja Formulën 1. Unë do të bëj më të mirën time, si gjithmonë “tha Schumacher i ri.

Këtë sezon, Mick Schumacher është shoferi më i mirë i Formula 2 me 14 pikë më shumë se britaniku Calum Ilotto dhe 43 më shumë se shoku i ardhshëm i skuadrës Mazepin. Ai më parë fitoi Kampionatin Evropian të Formula 3.

Mick është anëtari i tretë i familjes Schumacher në Formula 1. Michael është i dyti më trofe me 7 tituj kampionati dhe 91 fitore pas Lewis Hamilton, dhe xhaxhai i Mick, Ralph drejtoi 180 gara nga 1997 në 2007. Gjendja e Michael Schumacher, i cili u plagos rëndë ndërsa bënte ski shtatë vjet më parë, dhe është ende i panjohur për publikun.

“Sigurisht që Michael po shikon garat e Mick nga shtrati. Sa i përket shëndetit të tij, unë do të rezervohem aty. E shoh një ose dy herë në muaj dhe mund të them vetëm se ai ende po lufton,” zbuloi ish-shefi i Ferrarit Jean Todt.

Haas, partneri i Ferrarit, ka fituar vetëm tre pikë këtë sezon dhe është ekipi i parafundit në kampionat. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here