Derbi i Madridit është kthyer në qendër të vëmendjes gjatë viteve të fundit dhe kjo për meritë të Atleticos që ka arritur t’i kundërvihet skuadrës më të suksesshme të qytetit. Gjithsesi, kjo është një ndeshje  që përherë ka krijuar spektakël, tension dhe gola sepse bëhet fjalë për dy skuadra që kërkojnë të ndajnë territorin e një qyteti gjigand. Por, cilët janë 10 emrat më me influencë të kësaj ndeshje ndër vite? Në kampin “Los Blancos” i pari në radhë sigurisht që është ish kapiteni Raul Gonzalez. Ish sulmuesi ka arritur të shënojë me një vazhdimësi të frikshme duke u bërë “macja e zezë” e “Rojiblancos” me 15 gola të shënuar. Spanjolli ndiqet nga Cristiano Ronaldo, i cili në sezonin 2011-2012 realizoi plot 5 gola në dy ndeshjet sezonale.

Atletico Madrid ka qenë viktimë e preferuar edhe e Ronaldos që ka shënuar 7 herë në portën e bardhekuqve, por ai do të mbahet mend gjatë për atë gol në sekondën e 14. Në krahun tjetër, ndoshta është më e vështirë të gjesh emra kaq të suksesshëm por i pari që rreshtohet në radhët e Atleticos mund të konsiderohet Diego Costa. Goli në derbin e kupës së vitit 2013 i dha fund mallkimit të bardhekuqve që nuk arrinin të siguronin një fitore që prej 14 ndeshjesh. Griezmann është sigurisht njeriu i momentit në derbin e Madridit. Francezi e gjeti rrugën e rrjetës edhe në sfidën e fundit në kampionat. Ndërkohë një tjetër lojtar vendimtar për Atleticon ka qenë edhe Arda Turan që në sezonin 2014-2015 shënoi golin e barazimit.

Artikulli paraprakAncelotti ka probleme me lëndime dhe formacion përball Dortmundit
Artikulli tjetër19 vjet në parket, Tim Duncan pensionohet