Katastrofa më e madhe për Italinë ishte eliminimi apo mos kualifikimi për në botërorin Rusia 2018.

Të luash 90 minuta në një portë dhe të mos shënosh gol kjo nuk nuk ndodh shpesh, mirëpo Suedia me lojën e mençur arriti të kualifikimin e madh, por me sistemin bunker që i ka kompleksuar edhe vet italianët që dikur luanin “catenaccio”, skandinavët ia dolën atë që e kërkuan, shkruan Korneri.net.

Mirëpo, momenti më i madh që shumë kush mund ta quaj edhe “patriotik”, ishte kur
Gianni Brignardello i cili është në stafin e përfaqësueses së Italisë, i tha mesfushorit Daniele De Rossit që të bëhet gati të inkuadrohet në lojë, por ai kështu tha:
“Po çfarë De Rossi, në lojë duhet të futet Insigne. Unë jam ta ruaj rezultatin e jo ta fitojmë”.
Kështu, De Rossi refuzoi inkuadrimin në lojë dhe frustrimin e tij e ka mkomentuar e tërë bota. /Korneri.net

Artikulli paraprakPas Buffon largohen edhe këta lojtarë nga Italia
Artikulli tjetërVentura i zhgënjen të gjithë: Nuk jap dorëheqjen