Për ish-kapitenin, kontratë deri në qershor me opsion rinovimi në rast kualifikimi në Champions League. Për të ardhmen, ëndrra quhet Conte.

Pas tërmetit që çoi në shkarkimin e José Mourinhos, tashmë është koha që Roma të shikojë përpara dhe të mendojë për trajnerin e ri. Pronarët e klubit nuk duket se kanë asnjë dyshim, trajneri i ardhshëm i Giallorossi do të jetë Daniele De Rossi. Ish-mesfushori është gati t’i thotë po një kontrate me “tragetin” deri në qershor, për t’u rivlerësuar më pas dhe mundësisht të konfirmohet në fund të sezonit, përcjell Korneri.net

Detajet e marrëveshjes mbeten për t’u diskutuar, por rruga duket se do të gjurmohet me një opsion rinovimi në rast kualifikimi në Champions League: pas 18 sezonesh si lojtar, De Rossi do të takohet me fatin e tij dhe do të ulet në stolin e ekipi i tij i preferuar.

DE ROSSI NË ROMA, KARRIERA E TIJ Përvoja e ish-kapitenit si trajner është mjaft e kufizuar: midis viteve 2021 dhe 2022 ai ishte dy herë në stafin teknik të Mancinit në ekipin kombëtar, duke marrë pjesë edhe në ekspeditën fitimtare të Euro 2020, por stoli i tij i parë dhe i vetëm ishte ai te Spal. Pasi mori drejtimin nga Venturato në tetor 2022, De Rossi grumbulloi vetëm 3 fitore, 6 barazime dhe 7 humbje në 16 ndeshje, përpara se të zëvendësohej nga Massimo Oddo në shkurt 2023. Ai zyrtarisht mori licencën UEFA Pro në shtator, pasi përfundoi kursin në Coverciano.

CONTE ËNDËR PËR TË ARDHMEN Ndërsa presin të shohin nëse De Rossi do të jetë një profet në atdheun e tij, për sezonin e ardhshëm ëndrrat e tifozëve në thelb konvergojnë në një emër: Antonio Conte. Ish-trajneri i shumë klubeve është gjithashtu në planet e Milanit dhe Napolit dhe ende nuk i ka zgjidhur rezervat e tij me askënd edhe nëse dy aksione duken të sigurta, ai dëshiron të presë deri në fund të sezonit dhe dëshiron të kthehet  në Serie A. Sipas Repubblica, Friedkins kanë përballje thuajse të përditshme me Conten dhe për këtë arsye ai do të ishte zgjedhja e parë për 2024/25. /Korneri.net

Artikulli paraprakNdodhi ajo që nuk pritej! Mourinho shkarkohet
Artikulli tjetërLajm tronditës nga futbolli gjerman, ndërron jetë në moshë të re presidenti i Herthës së Berlinit