Kur Dani Alves u prezantua si blerja e re e PSG-së këtë merkato verore, ai mbante në duar një fanellë në ngjyrë të verdhë.

Kjo është fanella e re e ekipit parisien në sezonin e ardhshëm për ndeshjet jashtë dhe u dizajnua për të nderuar të gjithë futbollistët brazilianë që kanë qenë pjesë e klubit përgjatë viteve.

Është e kuptueshme se përse Dani Alves zgjodhi këtë fanellë dhe jo atë tradicionalen.

Por si arriti klubi nga Parisi që të ketë një marrëdhënie kaq speciale me brazilianët?

PSG u krijua në 12 gusht 1970, vetëm 52 ditë pas Brazili fitoi Kupën e tretë të Botës në historinë e tij.

Për një klub të ri të sapo krijuar, të cilit i mungonte tradita, historia dhe nuk i kishte të stabilizuara normat, besimet dhe filozofinë, ishte ndoshta më e thjeshtë se sa klubet e tjera që të përqafonin virtytet e kombëtares braziliane të mbushur plot me yje, të vitit 1970.

Joel Camargo ishte braziliani i parë që veshi fanellën e PSG-së, në sezonin e dytë të krijimit të klubit.

Ai la Santos-in për parisienët, klub mjaft i njohur, që i dha mundësinë Peles që të tregonte magjinë e tij.

Mbrojtësi i fortë i qendrës, që nuk dallohej për stilin e shokëve të tij, ishte pjesë e kombëtares që dominoi botën në 1970.

Por me francezët, ai bëri vetëm dy paraqitje të mira, përpara se të ikte në 1972.

Por që prej atëherë, te PSG-ja janë transferuar 31 brazilianë.

Në 1993, PSG-ja pagoi 4.6 milionë euro për mesfushorin me tipare sulmuese Rai te Sao Paulo, i cili kishte fituar 2 Cupa Libertadores dhe ishte shpallur lojtari më i mirë amerikano-jugor në 1992.

Rai u kthye në yllin e ekipit, duke e ndihmuar të fitonte titullin e dytë në histori në sezonin 1993/94, dy Kupa të Francës, një Kupë franceze të Ligës dhe një Kupë UEFA në sezonet në vazhdim.

Në 2001, me parisienët firmosi Ronaldinho. Ardhja e një prej lojtarëve më të talentuar brazilianë u cilësua një arritje e madhe në kryeqytet, duke qenë se një sezon më parë, ekipi doli në vend të 9-të.

Pavarësisht talentit të tij, Ronaldinho e pati të vështirë që të ngrinte një ekip me plot probleme, që përmbante lojtarë të jashtëzakonshëm si Nicolas Anelka and Jay-Jay Okocha. Ai në dy vite nuk fitoi asgjë.

Në 86 ndeshje për parisienët, Dinho shënoi 25 gola, por paraqitja e tij në fushë bëri që të blihej nga Barça në 2003. Aty ai u kthye në një yll të vërtetë.

Gjithçka ndryshoi në vitin 2011, ku në krye erdhi presidenca katariote.

Deri më tani, përfshirë Dani Alves, kanë firmosur 7 futbollistë të “Seleçaos” (pa llogaritur këtu brazliano-italianin Thiago Motta).

Maxwell ishte një nga të parët që iu bashkua revolucionit dhe që fitoi 15 trofe e u zgjodh katër herë në ekipin e vitit të Ligue 1. Ai u tërhoq sezonin e shkuar.

Që prej ardhjes së tij në 2012, Thiago Silva, ka qenë një lider i vërtetë në mbrojtje.

Edhe David Luiz pati një aventurë të sukseshme përpara se të ritransferohej te Chelsea-n në 2016.

Ndërkohë, Lucas Moura dhe Marquinhos do të bashkohen me Dani Alves-in dhe Thiago Silva-n në ekip sezonin e ardhshëm.

Tashmë vjen edhe Neymar-i, lojtari më i shtrenjtë i historisë së futbollit.

Por asgjë nuk ka mbaruar.

Ylli brazilian, ka një mision të fundit; të bindë mikun e tij Coutinho që të bashkohet me PSG-në.

Por edhe pa Phelippe-n, fanella e verdhë është shumë mirë e përfaqësuar nga brazilianë.

Nëse vjen edhe mesfushori me tipare të avancuara, atëherë mini-kombëtarja braziliane ndodhet në Paris.

Artikulli paraprakKosova mposhti Maqedoninë, por me mjaftë drithërime në fund
Artikulli tjetërAudi Cup: Shqiptari shënoi, ATL Madrid fitoi trofeun ( VIDEO)