UEFA ka filluar negociatat intensive me Shoqatën e Futbollit të Anglisë (FA) për të marrë të gjithë organizimin e Kampionatit Evropian, i cili është shtyrë për në 2021.

UEFA planifikoi të mbajë Euron nëpër 12 qytete evropiane, megjithatë, për shkak të valës së dytë të pandemisë së koronavirusit, mund të ketë ndryshime serioze për sa i përket organizimit të turneut.

Daily Mail shkruan se negociatat janë duke u zhvilluar, me kusht që turneu të mos luhet vetëm në Angli, por në dy vende të tjera të Britanisë së Madhe – Uells dhe Skoci. Kjo do të zvogëlonte numrin e udhëtimeve dhe kështu rrezikun e infektimit.

Dihet prej kohësh që ndeshjet gjysmëfinale dhe finalet e mëdha do të luhen në Londër në Wembley.

UEFA: Nuk ka asgjë prej tyre, të paktën tani për tani

Por shefi i UEFA-s Alexander Ceferin thuhet se nuk dëshiron të heqë dorë nga plani fillestar. Vendimi duhet të bie në dy muajt e ardhshëm.

Një zëdhënës i UEFA-s i tha Sky Sports se ata planifikojnë të mbajnë evropianin gjatë verës në formatin e para-dakorduar, që do të thotë hapje në Olimpico të Romës, dhe do të luhet në St. Petersburg, Baku, Bukuresht, Budapest, Kopenhagë, Amsterdam, Mynih, Bilbao. Glasgow dhe Dublin.

“UEFA synon të mbajë Euro 2020 në formatin dhe vendet e konfirmuara në fillim të këtij viti dhe ne jemi duke u punuar ngushtë me të gjitha qytetet pritëse që të përgatiten.

“Duke pasur parasysh pasiguritë përreth pandemisë covid-19, mbi të cilën as UEFA dhe as organet lokale organizuese nuk kanë kontroll, aktualisht është shumë herët për të thënë nëse ato ndeshje në qershor dhe korrik do të kenë kufizime për tifozët apo edhe nëse ato do të luhen,” përfundojnë ata. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here