CSKA e Moskës e nisi fuqishëm edidionin e ri apo më saktë mbrojtjen e titullit kampion të Evropës në basketboll. Skuadra ruse shënoi fitoren e parë në këtë stinor të ri të Euroleague duke mposhtu ekipin turk Galatasaray me rezultat 109-84. CSKA e Moskës e dominoi ndeshjen nga fillimi deri në fund, derisa më efikasit Nando Decolo dhe Milos Teodosic që e mbyllën takimin me 24 respektivisht  20 pikë. Për Galatasaray, Sinan Guler shënoi 21 pikë, por i vetmuar nuk mundi më shumë.

Më e barazpeshuar ishte ndeshja ndërmjet Emporio Armanit dhe Maccabi Telaviv e fituar nga skuadra italiane me rezultatin 99-97.Emporio Armani arriti të bëjë diferencën në parket në periudhën e tretë dhe të katërt kur krijoi edhe shkëputjen e mjaftueshme nga izraelitet për të mbyllur këtë ndeshje në favorin e tij. Ricky Hickman ishte në një ditë të shkëlqyer për Emporio Armanin duke shënuar 32 pikë, ndërkohë që për Maccabin 33 pikët e Andrew Goudelock nuk mjaftuan për të evituar disfatën.

Në ndeshjen tjetër të Euroleague, Crvena Zvezda u mund nga skuadra turke e Darusafaka 70-73.

Artikulli paraprakIniesta te Barcelona përjetësisht
Artikulli tjetërInfantino: 32, 40 ose 48 skuadra në Kupën e Botës