Coppa Italia: Trofeu dhe medaljet në tryezë, ceremonia e ndarjes së çmimeve do të bëhet nga vet lojtarët.

Ky është rregulli i ri dhe aspak i mirë për një skuadër që e fiton trofeun e Coppa Italia, mirëpo për ta mbajtur distacën dhe larguar kontaktit të afërt me ata që i ndajnë medaljet dhe Kuoën në fund, kështu do të jetë sonte në Olimpico në finale Napoli-Juventus, përcjell Korneri.net

Një ceremoni çmimi “bëje vetë” do të vihet në skenë në Olimpico në fund të  ndeshjes Napoli-Juve. Rregullat antivirus shqetësojnë gjithashtu ceremoninë për dorëzimin e Kupës së Italisë te skuadra fituese. Trofeu dhe medaljet do të lihen në një tryezë dhe lojtarët do t’i marrin ato vetë duke u ngjitur në një fazë përmes një shtegu që do të shmangë kontaktin mes tyre. Prandaj, ata nuk do të kalojnë në duart e ndonjë autoriteti të lartë të futbollit Italian,  madje Presidenti i Republikës Mattarella mungon sonte.

Përveç tij në Olimpico sonte nuk do të jetë prezent  as Ministri i Sportit Spadafora dhe numri një i CON-i, Malagò.  Momenti i vetëm i lejuar  do të jetë kur kapiteni i ekipit që triumfon do të ngre Kupën, dhe atëherë ai mund të ndajë gëzimin me të gjithë shokët e tij të ngushtë.

Pa tifozët e vërtetë, audienca virtuale do të debutojë në stadium me koreografinë dixhitale. /Korneri.net

Artikulli paraprakNë ditën e sotme: Roma kampion i Italisë
Artikulli tjetërKthehet Premier League, Man.City-Arsenal e fillojnë kampionatin