Inter është eliminuar nga garat evropiane.

Klubi italian pas barazimit pa gola në shtëpi ndaj skuadrës ukrainase Shakhtar,  nuk do të luajnë as në Europa League as pasi përfundoi i fundit në grupin e Champions League pas Real Madrid, Gladbach dhe Shakhtar, përcjell Korneri.net

Sikur të kishin mundur ukrainasit në Milano në ndeshjen e fundit, ata do të kishin arritur në raundin e 16 të Ligës së Kampionëve, pasi do të kishin pasur pike e njëjta me Gladbach, por me ndeshje më të mirë direkte (2-2/2-3)  megjithatë, skuadra e dobët e Antonio Contes dështoi.

Conte e ka të vështirë me humbjet dhe nuk është një tifoz i tepruar i autokritikës, gjë që ai e dëshmoi edhe një herë pasi Interi i tij  zhgënjeu plotësisht në Evropë. Ai ishte irrituar nga pyetjet e gazetarëve dhe aty ishte edhe trajneri legjendar italian Fabio Capello, deklaratat e të cilit Conte nuk donte t’i komentonte.

Gazetarët dhe Capello tensionuan Conten

“Skuadra bëri më të mirën. Është e pabesueshme  që ne nuk arritëm të shënonim kundër Shakhtar në 180 minuta të lojës edhe pse ne i dominuam ato. Portieri i tyre ishte lojtari më i mirë i lojës të dyja herë. Ne duhet të bëjmë një analizë dhe vlerësim të një koke të qetë. Nuk është e lehtë pas kësaj rënieje. Jam i zhgënjyer, por nuk mendoj se kishte një mungesë vendosmërie. Ne nuk arritëm të shënonim, dhe pa shënuar nuk mund të fitosh “.

Conte nuk e pëlqeu  gjykimin.

“Tani pasi jemi eliminuar, mund të them se gjyqtarët nuk na respektuan. Kishte situata kur ata bënin vlerësime në dëm të neve ose nuk shihnin mirë.”

Analisti i Sky Fabio Capello tha se nuk kishte vendosmëri dhe dëshirë te Interi.

“Nuk kam një përgjigje për këtë”, tha Conte.

“Mendoni para se të bëni një pyetje”

Interi mundi Shakhtar 5-0 në gjysmëfinalet e Europa League në gusht, kështu që gazetarët ishin të interesuar se si përfundoi 0-0 tani.

Për t’i bërë gjërat më të vështira për Conte, ai u pyet nga gazetarja Ana Billo, e cila është e martuar me drejtorin e PSG Leonardo.

“Ata u transformuan këtu dhe ndryshuan formacionin për të na neutralizuar. Ata humbën 5-0 pastaj u ndryshuan. Mendoni pak para se të bëni një pyetje”, kështu që ai foli në Planin B të Interit, për të cilin shumë dyshojnë se ekziston sepse Conte luajti në një formacion 3-5-2 si ndaj çdo kundërshtari deri tash.

“Ne kemi një plan B, por unë nuk do të flas për këtë këtu sepse do të jetë një katastrofë totale, dhe do të na kuptojnë të gjithë,” u aryetua në fund Conte për të cilin shumë mendojnë tashmë se nuk qenka dhe nuk është njeriu i duhur për Interin. /Korneri.net

Artikulli paraprakVdiq italiani i famshëm Paolo Rossi, që vec vet ia dha Italisë Kupën e Botës në vitit 1982
Artikulli tjetërMbappe e theu rekordin e Messit, priti një vit për këtë