Antonio Conte është ka përfunduar në syrin e ciklonit. Trajneri italian, pas humbjes së dytë radhazi në drejtim të Chelsea-it, po sulmohet në Angli, ku flitet për një Abramovich shumë të acaruar. Vendi i tetë në renditje, 8 pikë larg Manchester City-it kryesues. Kundër Arsenal-it ka qenë në disavantazh 2-0 pas vetëm 15 minutash lojë, kundër Liverpool ka pësuar dy gola pas 36 minutash lojë dhe në kupë kundër Leicester ka pësuar dy gola pas 34 minutash, por në rastin e fundit ka arritur ta përmbysë disavantazhin. 13 gola të pësuar në 8 ndeshje nuk janë shumë “italianë”, mendojnë në Angli, ku vazhdojnë t’i shikojnë trajnerët “axurrë” si profesorë të “catenaçio”-s. Shtatë të pësuar në tre ndeshje pa Terry-n. “Mbrojtësit nuk bëjne atë që i kërkon Conte”, ka shkruar Daily Mail. Conte mbetet “pa fjalë” para mbrojtjes, ka qenë komenti i “Sunday Express”, që ka ngirutr pyetjen: “Futja e Marcos Alnos dhe kalimi te skema 3-5-2 ka qenë moment kur Conte ka filluar revolucionin e tij te Chelsea?”. Në minutën e 55-të, në një disavantazh prej tre golash, Conte ka hequr një mesfushor sulmues si Fabregas për të futur një mbrojtës. Një ndryshim që shumë tifozë të Chelsea-it nuk e kanë kuptuar. Në të vërtetë ka qenë një lëvizje taktike për të kaluar te 3-5-2, moduli që i pëlqen më shumë: ku i dihet nëse do ta shohim përsëri në ndeshjet e ardhshme. Marcos Alonso është marrë mes skepticizmit të tifozëve, që kanë akoma në mendje lojtarin e Bolton dhe Sunderland: mbrojtës i mirë krahu, por jo aq i mirë sa të kushtojë 27 milionë euro. Dhe tifozët kanë frikë se mund të jetë një “Cuadrado” tjetër. Është interesant se edhe ky lojtar është marrë nga Fiorentina dhe gjithmonë për një shifër të përafërt me 30 milionë euro. Gjithashtu, Alonso nuk është e vetmja blerje e kritikuar nga mbështetësit e “Blues”, në fakt, merkato shihet si një nga arsyet kryesore për këtë kapitullim pa kushte të Chelsea-it. Tifozët nuk falin. Këtë verë Chelsea ka shpenzuar 39 milionë euro për Batshuayi dhe 35,8 për Kante, më pas në ditën e fundit të merkatos janë marrë Marcos Alonso (27 milionë) dhe David Luiz (38,5). Nëse shtojmë edhe 2,5 milionët për portierin e tretë Eduardo, shifra e shpenzuar për merkaton e verës ka arritur në 142,8 milionë euro. Batshuayi do të ketë një të ardhme të madhe, por tani është zëvendësi i Diego Costa-s dhe luan në minutat e fundit, Kante ka qenë gjithmonë i vemti titullar mes të rinjve, por nuk është ai i parë te Leicester, David Luiz ka luajtur ndeshjet e fundit në vend të Terry-t dhe ka zhgënjyer. Me pak fjalë, një merkato e dështuar dhe, kryesisht, reparti më problematik është mbrojtja, ku ndihet mungesa e kapitenit. Sa punë do t’i kishte bërë një lojtar si Bonucci? E kërkonte edhe Manchester City, por bardhezi ka qenë zgjedhja e parë e Conte-s dhe tani që ish-trajneri i Italisë po mendon të kthehet te skema 3-5-2, Bonucci mbetet më shumë se një peng…

Artikulli paraprakShtatë arsyet pse ky është lojtari më i miri në Evropë për momentin
Artikulli tjetërKampioni i përjetshëm, Pelle i Italisë feston ditëlindjen