Llogaria e skuadrës së famshme kroate Cibona mbeti e bllokuar për të 120-ën ditë radhazi.

Kjo do të thotë se sot është dita e 120-të në të cilën Cibona nuk mund të bëjë biznes përmes llogarisë së saj, çka do të thotë automatikisht se klubi falimentoi, përcjell Korneri.net

Kjo ishte e pritshme, ndaj klubi supozohet se ka një plan për të dalë nga këto probleme. Gjegjësisht, së fundmi është bërë e ditur se Cibona po fillon procesin e transformimit në shoqëri aksionare sportive. Cibona ka 45 ditë për ta bërë këtë. Nëse drejtuesit arrijnë të bindin institucionet kompetente se duke u shndërruar në një shoqëri aksionare sportive mund ta nxjerrin klubin nga llumi i kahershëm, kanë shanse shpëtimi.

Me ardhjen e kryesisë së re, borxhi i Cibonës është ulur ndjeshëm dhe aktualisht shkon në pesë milionë euro. Falë interesit të shprehur për konvertimin e dy milionë eurove të borxhit në aksione të shoqërisë së ardhshme aksionare sportive, kjo shifër ka shumë të ngjarë të ulet në tre milionë euro.

Artikulli paraprakBallkani humbi nga Plzen
Artikulli tjetërMourinho për mesfushorin Sanchez: “Bayern dhe PSG nuk e zgjodhën problemin e tij, nuk mundet as Roma”