Pas rezultateve zhgënjyese, Chelsea shkarkoi trajnerin Graham Potter me këtë të fundit që nuk mundi ta mbyllte sezonin e parë me “Blutë e Londrës”. Kështu, pas Thomas Tuchel në fillim, Potter u bë i dyti trajner që larguan drejtuesit e klubit anglez të cilët duke i dhënë fund marrëveshjes me trajnerin britanik, rëndojnë edhe më tepër bilancin financiar.

Potter dhe Tuchel i kanë kushtuar arkave të Chelseat mbi 50 milionë funte. Kujtojmë se fillimisht, “Blutë e Londrës” paguan 22 milionë paund për të mbyllur kontratën e Potter me Brighton, ndërsa më pas i lidhën teknikut britanik një pagë prej 7 milionë funte. Tashmë që u shkarkua, Chelseat i duhet të paguajë edhe 13 milionë funte në drejtim të Potter. Nga ana tjetër, Tuchel që u shkarkua në fillim të shtatorit, përfitoi gjithashtu shifrën e 10 milionë funteve.

Artikulli paraprakSuper talenti afër Serie A, nis gjahu për sulmuesin italo-argjentinas
Artikulli tjetërHaaland nënshkroj kontratën jetësore, por jo me Man.City