Chelsea i Londrës rikthehet me një sukses shumë të rëndësishëm pas ndalesës së gjatë të futbollit në Ishull për shkak të COVID-19. Skuadra e drejtuar nga Frank Lampard fitoi me përmbysje 1-2 ndaj Aston Villas në “Villa Park” të Birminghamit duke krijuar një shkëputje për pesë pikësh ndaj Manchester United, që të premten barazoi 1-1 me Tottenhamin.

Në fakt, Chelsea u gjend në vështirësi në fund të pjesës së parë, kur u ndëshkua me golin e Hause, edhe pse kishte dominuar në lojë. Gjithsesi, të besuarit e Lampard treguan karakter të fortë në fraksionit e dytë duke e tundur dy herë rrjetën e portës së kundërshtarit, fillimisht me Pulisic në minutën e 60-të dhe vetëm dy minuta me vonë me Oliver Giroud, që duhet pranuar ishte edhe me pak fat, pasi topi i goditur prej tij u devijua nga një mbrojtës para se të përfundonte në rrjetë.

Nuk pati efektin e duhur presioni i ushtruar nga Aston Villa në minutat e fundit të ndeshjes, pasi rezultati mbeti i pandryshuar. Skuadra nga Birminghami mbetet në vendin e parafundit me 26 pikë, por ka ende mundësi të mira për të mbijetuar.

/Supersport.al

Artikulli paraprakTovërlani ende shpreson për pozitën e dytë derisa matematika lejon një gjë të tillë
Artikulli tjetërDirty Factual Statements About Brazilian Girls Unveiled