Trajneri i Manchester City, Pep Guardiola, ka folur për transferimet gjatë konferencës për shtyp para ndeshjes me Newcastle në kuadër të xhiros së dytë të Premier League.

Ai ka komentuar për Chelsean, i cili sipas të dhënave të Transfermarkt ka shpenzuar 385 milionë euro për lojtarë të rinj gjatë verës, ndërsa ka fituar 255 milionë euro nga shitja e të mëparshmeve, shkruan Korneri.net

“Unë nuk do të mund të isha këtu nëse do të shpenzonim atë që Chelsea shpenzoi në dy afatet e fundit të transferimit. Ju do të më vrisnit. Ju do të më shkatërroni gjithsesi. Njerëzit thonë se City dhe Guardiola blejnë lojtarë. Epo, unë nuk e di se kam pasur një shumë para në xhepat e mi për lojtarët që kam tani. Duhet të shohim se çfarë ndodh në treg dhe më pas, nëse mundemi, të paguajmë një çmim që na duket i drejtë

Ne donim Maguire, por nuk e blemë sepse nuk donim të paguanim aq shumë për të. Ne donim Cucurella, por nuk e paguam, donim Sanchezin, por nuk e paguam. Ne do të paguajmë atë që ne e konsiderojmë një çmim normal. Meqë ra fjala, ne kemi edhe akademinë tonë”, tha Guardiola, klubi i të cilit ka 155 akuza në Premier League për shkelje të pretenduara të fer-play-it financiar.

“Chelsea mund të bëjë çfarë të dojë”

Guardiola theksoi se nuk kritikon Chelsean dhe pronarët e saj, të cilët drejtohen nga Todd Boehly që nga viti i kaluar e deri sot kanë sjellë lojtarë të shumtë dhe mbi 1 miliard shpenzime. “Chelsea mund të bëjë çfarë të dojë. Unë nuk po e kritikoj atë. Unë po them, ne do të ishim të vdekur nëse do ta bënim këtë, dhe ata mund të bëjnë çfarë të duan”, shtoi eksperti spanjoll, të cilit iu bashkua Mateo Kovacic dhe Joshko Guardiol këtë verë. Guardiol kushtoi 90 milionë euro.

“Nëse duan të shpenzojnë edhe 900 milionë funte, ndjehu i lirë. Biznesi është biznes. Ata kanë shitur shumë lojtarë këtë verë, kështu që janë të lirë ta bëjnë këtë. Nuk më pëlqen kur më kritikojnë dhe çfarë ne po bëjmë. Të gjithë po bëjnë atë që është më e mira për klubin. Fituesit e të gjithëve. Më thuaj të vërtetën: a të pëlqen merkato e verës? Gjithmonë ka një lojtar që lëviz diku. Është shumë argëtuese.

Të gjithë ankohen për Arabinë Saudite, dhe klubet hapin dyert e tyre, hapin tapetin e kuq. Çfarë do, miku im? Të gjithë shesin gjithçka, janë të lumtur. Ata ankohen, por janë të lumtur të hapin derën”, tha Guardiola, duke shtuar se klubi i tij duhet të sjell një lojtar tjetër, veçanërisht pas lëndimit të Kevin de Bruyne. /Korneri.net

Artikulli paraprakMungesë e madhe për Chelsea
Artikulli tjetërLucas Paqueta: Mesfushori i West Ham nën hetim për shkelje të mundshme të basteve