Megjithatë, Chelsea i Antonio Conte më i fortë se Tottenham. Kjo së paku u vërejtë në ndeshjen gjysmëfinale të FA Cup, ku “blutë” nga Londra shënuan fitore ndaj rivalit loakl 4:2, në një superndeshje sidomos në pjesën e parë e cila ishte më e barabartë, por kur Conte në lojë inkuadroi dyshen Hazard-Costa, gjërat ndryshuan në fushë.

Brazililiani Willian autor i dy golave të Chelsea, të parin e realizoi për mrekulli nga gjuajtja e lirë, për ta barazuar rezultatin Harry Kane.
“Flokqi” i Chelsea shënoi nga penalltia e dyshimtë në fund të pjesës së parë, për ta barazuar menëherë në të dytën Dele Alli.

Mirëpo, Edon Hazard me tu inkuadruar shënoi për herë të tretë për Chelsea, ndërsa golin e mbrëmjes e shënoi serbi Nemanja Matic për rezultatin 4:2, dhe kualifikimin e Chelsea në finale të këtij edicioni atje ku e pret kundërshtarin nga qifti tjetër Arsenal.Man.City.

Për fund, ishte kjo gjysmëfinalja e shtatë në histori për Tottenham, dhe pikërisht këtu po eliminohet.

Artikulli paraprakÇfarë fitore e Atalantas, Evropa më afër se kurrë
Artikulli tjetërDortmund arrin fitore spektakolare në “Borussia Park”