Chelsea dhe Manchester City po përgatisin dokumentacionin që kërkon tërheqjen e tyre nga Superliga e sapo shpallur.

Ky është reagimi i klubeve për të cilat shkruan BBC pas protestave të tifozëve të cilët shprehën pakënaqësi për hyrjen e klubeve në grupin e themeluesve të konkursit të ri. Sipas mediave angleze, Manchester United do të bëjë të njëjtën gjë, dhe disa media spanjolle shkruajnë se i njëjti vendim u mor nga Atletico Madrid, përcjell Korneri.net

Kujtojmë, vetëm dy ditë më parë, rreth mesnatës nga e diela deri të hënën, dymbëdhjetë klubet më të rëndësishme të futbollit evropian njoftuan se kishin arritur një marrëveshje mbi formimin e një gare të re – Super League. Këto janë Real Madrid, Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, ​​Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United dhe Tottenham.

Në Superligë, e cila do të jetë një garë e drejtpërdrejtë në UEFA Champions League, 20 klube do të luajnë. Përveç 15 klubeve themeluese (emri i tre klubeve të tjerë është në pritje), pesë klube të tjera do të marrin pjesë bazuar në rezultatet. Të gjitha ndeshjet do të luhen gjatë javës, kështu që këto klube do të vazhdojnë të garojnë në ligat kombëtare – nëse ligat nuk i pezullojnë ato për shkak të kësaj lëvizjeje.

Ishte një ide që erdhi menjëherë në majën e futbollit, por edhe një pjese të mirë të publikut që nuk e pëlqeu atë. Një pjesë e saj është përpara Stamford Bridge dhe e detyron klubin të ndryshojë mendim. Ky është një moment entuziazmi që përshëndeti informacionin se Chelsea nuk do të luajë në Superligë.

Kërcënimi i UEFA-s

Njeriu i parë i UEFA-s Alexander Ceferin menjëherë pas njoftimit të informacionit në lidhje me themelimin e Superligës kërcënoi qartë:

“Futbollistët e lidhur me Superligën nuk do të jenë në gjendje të luajnë për ekipet e tyre kombëtare. Sa më shpejt të jetë e mundur, ata duhet të ndalohen të luajnë në të gjitha garat e UEFA-s, përfshirë Kampionatin Evropian, por edhe Kupën e Botës,” tha Ceferin, duke shtuar :

“Nuk mund të theksoj fort se të gjithë jemi të bashkuar kundër këtij propozimi të turpshëm të një ligë që është një qëllim në vetvete dhe e cila motivohet kryesisht nga lakmia. Ne të gjithë jemi të bashkuar kundër këtij projekti të pakuptimtë. Është një plan cinik, plotësisht kundër asaj që futbolli duhet të jetë. Ne nuk do ta lejojmë dhe nuk mund ta lejojmë atë. Ne i bëjmë thirrje të gjithëve që të qëndrojnë pranë nesh për të bërë gjithçka që kemi në fuqinë tonë për të siguruar që plani i mbyllur i ligës nuk materializohet kurrë. “

Atletico vazhdon serinë?

Është e diskutueshme se çfarë vijon, por sipas raporteve të mediave angleze dhe spanjolle e gjithë historia nuk do të përfundojë vetëm me Chelsea dhe braktisjen e saj. Manchester City është gjithashtu i gatshëm të tërhiqet, përmendet edhe Manchester United dhe informacioni në mediat spanjolle thotë se Atletico Madrid nuk do të marrë pjesë në këtë garë. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here