TURIN, ITALY - MAY 18: The Serie A trophy is displayed during the Serie A match between Juventus and Cagliari Calcio at Juventus Arena on May 18, 2014 in Turin, Italy. (Photo by Valerio Pennicino/Getty Images)

Klubet italiane Juventus dhe Roma do të luajnë për kualifikimin në 90 minutat e fundit të fazës me grupe të Champions League, ndërkohë, kanë ardhur lajme të mira për futbollin italian nga renditja e UEFA-s: Seria A do të ketë të garantuar katër skuadra në kompeticionin më të rëndësishëm europian për klube edhe në sezonin 2019/20.

Kjo do të ndodhë për shkak të dështimit në Champions League të Monaco. Kështu, Franca nuk do të arrijë ta kalojë Italinë, pavarësisht nëse ekipet franceze, që marrin akoma pjesë në kompeticionet europiane, do të fitonin çdo ndeshje deri në fund të sezonit dhe ato italiane do të humbnin. Nëse kjo hipotezë kthehet në realitet, Franca do të shkonte në 66,582 pikë kundër 68,749 pikëve që ka Italia deri tani./Korneri.net.

Artikulli paraprakRikthehet në Serie A, por ku?
Artikulli tjetërReal Madrid mund të fillojë revolucionin e madh!