Në këtë raund të Ligës së Kampionëve spikat dueli mes Lionit dhe Juventusit. Bardhezinjtë vijnë me disa mungesa në këtë takim, ndërkohë Borusia e Dortmundit do të përballet në transfertë me portugezët e Sportingut të Lisbonës, ndërsa Reali i Madridit pret Legian e Varshavës.

Sot në mbrëmje do të zhvillohen sfidat e para të raundit të 3-të në Uefa Champions League. Juventusi do të përballet në “Stade de Luminers” me Lyonin.

Bardhezinjtë vijnë pas fitores ndaj Udineses në kampionat dhe do të kërkojnë pikët maksimale edhe në Ligën e Kampionëve për të hedhur një hap të sigurt drejt kualfikimit.

Allegri po përballet me disa mungesa si ato të Chiellinit, Pjacës, Asamohas të cilëve së fundmi iu shtua edhe Mario Mandzukic. Në këtë mënyrë tekniku livornez do të rreshtojë në mbrojtje treshen Bonucci, Barzagli, Benatia, teksa mesfusha me shumë gjasa do të formohet nga Dani Alves, Pjanic, Lemina, Khedira dhe Sandro, sulmi është i superkonfirmuar me dyshen latine, Dybala-Higuain.

Në anën tjetër Genesio nuk ka të disponueshëm Jallet dhe Grenier, me shumë gjasa në fazën ofensive do të vendoset Fekir pas krahëve të Lacazzette.

Një tjetër përballje mjaft interesante pritet të jetë ajo mes Sportingut të Lisbonës dhe Borusias së Dortmundit. Trajneri i verdhezinjve Thomas Thucel po përballet me një emergjencë të vërtetë përsa i përket dëmtimeve, Subotic, Papastatopulos, Schmelzer, Durm, Pizchek, Schurrle, Bender, Castro e Reus janë të gjithë të padisponueshëm.
Një bilanc luftë për ekipin gjerman. Në këtë mënyrë teknikut 43 vjecar i duhet të ideojë një formacion eksperimental.

Në krahët e mbrojtjes mund të vendosen Passlack dhe Park, me Bartra e Ginter në qëndër, kurse në mesfuhsë ka mundësi të rreshtohen Pulisic, Goetze, Guerreiro e Dembele, me Aubameyang të vetëm në sulm.
Ndërkohë që tekniku i skuadrës portugeze Jorge Jesus, pritet t’ia besoj repartin e avancuar dy futbollistëve, Markovicit dhe ish lojtarit të Wolfsburgut, Bas Dost.

Bayer Leverkuseni do të presë në “Bay Arena “ Tottenhamin. Bellarabi, Yirchenko e Phjanpalo janë mungesat kryesore tek skuadra gjermane.
Tekniku Shmidt do tia besojë krahët e mesfushës Calhanoglus dhe Brandt me dyshen Hernandez-Volland në sulm. Ndërsa Harry Kane dhe Alderweireld nuk janë të disponueshëm për londinezët.

Vertongen dhe Eric Dier pritet të formojnë dyshen difensive, kurse Eriksen, Alli dhe Lamela do të jenë në mbështetje të sulmuesit të vetëm Son.
Reali i Madridit do të përballet me Legian e Varshavës në Santiago Bernabeu. Trajneri Zinedine Zidane do ti duhet të bëjë edhe një herë pa Modric, Casemiron e Ramosin.

Me shumë gjasa mesfusha do të plotësohet nga Kovacic, Kross e Isco, me treshen e përhershme në sulm, Cristiano Ronaldo, Benzema e Gareth Bale, megjithëse nuk përjashtohet edhe ndonjë aktivizim i mundshëm i Moratës si titullar në vendin e francezit.

Mbrëmja e sotme kompletohet nga këto sfida CSKA e Moskës- Monaco, Brugge –Porto, Leicester-Kopenhagen dhe Dinamo e Zagrebit-Sevilla.

Artikulli paraprakRrugëtim i jashtëzakonshëm: Nga puna në mishtore deri te maja e futbollit evropian
Artikulli tjetërBomba nga Spanja: Chicharito sërish Los Blancos?