Juve-Barça, Bayern-PSG, Real-Dortmund dhe Chelsea-Atletico do të jenë ndër përballjet më spektakolare që do të shohim në fazën e grupeve të Champions League për sezonin e ri, pas shortit të hedhur këtë të enjte në Monako.

Skuadrat ishin ndarë në 4 vazo, me disa risi që këtë herë nuk shihnin për shembull Barcelonën kokë grupi, apo edhe Atleticon e PSG-në, që në vitet e fundit kanë shkuar deri në fazat e fundit të kompeticionit më të rëndësishëm europian. Në vend të tyre, mes Realit, Bayernit, Chelseat e Juventusit, bënin pjesë edhe Monaco, Benfika, Spartaku i Moskës dhe Shakhtar Donetsk.

Sa i përket vazos së dytë, në të renditeshin “armë të rënda” si Barça, Atletico, Paris SG, Dortmund, Sevilla, dy ekipet e Manchesterit (United e City) dhe Porto. Vetëm vazoja e tretë për Napolin e Romën, Tottenhamin e Liverpoolin, Bazelin, Beshiktashin, Olympiacosin e Hasit dhe Anderlechtin e drejtuar më herët prej tij. Në vazon e katërt bënin pjesë ekipet e ardhura nga faza “play off”, si Celtic, CSKA e Moskës, Sporting, APOEL, Feyenoord, Maribor, Karabagu i Agollit dhe Leipzig.

Ja ndarja respektive e grupeve të Championsit.

Grupi A:, Benfica, Manchester Utd, Bazel, CSKA M.
Grupi B: Bayern M., Paris SG, Anderlecht, Celtic G.
Grupi C: Chelsea, Atletico M., Roma, Karabag.
Grupi D: Juventus, Barcelona, Olympiacos, Sporting L.
Grupi E: Spartak M., Sevilla, Liverpool, Maribor.
Grupi F: Shakhtar D., Man. City, Napoli, Feyenoord.
Grupi G: Monaco, Porto, Besiktas, Leipzig.
Grupi H: Real M., Borussia D., Tottenham, APOEL N.

Veç shortit të fazës së grupeve, në Monako janë dhënë edhe çmimet individuale për sezonin e kaluar. Konkretisht, Gianluigi Buffon është shpallur portieri më i mirë, Sergio Ramos mbrojtësi më i mirë, Luka Modriç mesfushori më i mirë dhe Cristiano Ronaldo sulmuesi më i mirë.

Artikulli paraprakMilan te shtëpia e Nënës Terezë
Artikulli tjetërPresidenti i Milanos në lojë