Gjatë historisë shumë skuadra kanë rënë më shumë në sy për shkak të uniformave të tyre se për rezultatet. Janë shumë fanella të tmerrshme për t’u parë, mes tyre edhe nga ato të skuadrave të mëdha, si Barcellona, Chelsea dhe Liverpool, që në të shumtën e rasteve kanë qenë uniforma të dyta. Ja disa prej tyre:

Mancester United

Atletic Bilbao
Uniforma e dytë e Chelsea
Colorado
Kombëtarja e Autralisë
Bochum
Locomotive Moscow
Uniformë e dytë e Barcellona
Munchen 1860
Uniformë e dytë e Liverpool
Brighton
Uniformë e dytë e Arsenal
Artikulli paraprakMilani nuk ia lë asgjë rastësisë: Emisarët mbërrijnë në Shkup
Artikulli tjetërFutbolli, çfarë vere! 3 mld euro shpenzime