Dinamo ka edhe tre ndeshje të tjera para pushimit dimëror.

Rudes të shtunën do të vizitojë Maksimirin, të enjten e ardhshme me Ballkanin në Konferencë, ndërsa të dielën e ardhshme Hajdukun në derbin e madh të xhiros së 19-të të SuperSport HNL., shkruan Korneri.net

Pas kësaj skuadra do të ketë pushime të shkurtra dhe më pas i presin përgatitjet dimërore, të cilat me shumë mundësi do t’i bëjë në Rovinj. Por, trajneri  Sergej Jakiroviç do të duhet të merret edhe me transferimet që priten në Maksimir këtë dimër. Ka një kërkim të dëshpëruar për një mbrojtës të majtë, emrat e të cilit ende nuk janë përmendur, dhe dëshira e madhe e Jakirović-it është edhe krahu i majtë pasi Luka Stojković nuk do të rikuperohet deri në fund të sezonit.

Jakiroviqi e do shumë Arbër Hoxhën nga Slaven Belupo, për të cilën shkruhet prej ditësh. Anësori i shkëlqyer kosovar ishte lojtari më i mirë i Slaven sezonin e kaluar, dhe ai vazhdoi formën e tij të mirë këtë sezon me katër gola dhe tre asistime në 18 paraqitje për skuadrën e dytë më të keqe sulmuese të ligës.

Janë të tilla kohët në HNL që çmimet e lojtarëve shkojnë të egra, ndaj Slaven shpalli fillimisht një çmim prej tre milionë eurosh për Hoxhën, me të cilin Dinamo qeshi. Siç mësojmë, çmimi ka rënë në rreth një milion euro, me faktin se Dinamo do të nënshkruante një ose më shumë lojtarë dhe këtë verë huazoi Daniel Štefulj dhe Matej Shakota te Slaven, të cilët mund të qëndrojnë në Koprivnica.

Jakiroviç është i fokusuar maksimalisht në tri ndeshjet e mbetura në gjysmësezon dhe vetëm pas tyre duhet të fillojë negociatat serioze me Slaven. Nuk është sekret që lojtari është shumë interesant për Dinamon, por ka ende shumë detaje që klubet duhet të bien dakord për një transferim të mundshëm. /Korneri.net

Artikulli paraprakProkuroria me dorë të hekurtë, Pogba dënohet rëndë
Artikulli tjetërJuve si gjithmonë fiton me një gol, Napoli nuk mundet ta shpërthej “autobusin” bardh e zi