Houston Rockets janë fituesit e raundit të parë të serisë së playoff-it kundër Oklahoma City Thunder. Në një kryevepër të tensionuar të serisë, ata festuan me 104: 102.

E gjithë loja e shtatë shkoi ashtu siç pritej, e forte, e barabartë dhe e paparashikuar. Thunder kishte epërsinë më të madhe prej gjashtë pike, kurse Rockets tetë pike, kështu që asgjë nuk ishte ndryshe deri në fund.

Rockets shpesh dyfishuan Chris Paul dhe Shai Gilgeous-Alexander, dy basketbollistët  kryesorë të ekipit, me në mbrojtje e që u shfrytëzua nga Luguentz Dort i cili shënoi 30 pikë. Kjo ishte  performanca më e mirë e tij në ndeshjen e shtatë të një serie të playoff-eve ndonjëherë për një “rookie”.

Sidoqoftë, në fund të fundit nuk ishte e mjaftueshme. Me një epërsi 103: 102, Thunder pati sulmin për të fituar, topi përfundimisht arriti te Dort, por trepikëshi i tij u bllokua nga James Harden, përndryshe ndoshta sulmuesi më i mirë i ligës. Pas bllokimit, topi u kthye te Dort, i cili u përpoq të luftonte një sulm tjetër për Thunder duke gjuajtur këmbët e Harden, por “mjekrroshi” u gjend mirë.

Harden nuk shkëlqeu në play-off aq shumë, duke shënuar 17 pikë dhe 9 asistime dhe gjuajtje të keqe nga ndeshja 4-15, por ai luajti më së miri kur ishte më e rëndësishmja.

Russell Westbrook shtoi 20 me 9 kërcime, dhe Eric Gordon dhe Robert Covington nga 21 pikë secili.

Në gjysmëfinalen e Perëndimit, Houston do të luajë kundër Los Angeles Lakers. /Korneri.net

Artikulli paraprakSenzacioni i mesnatës nga Argjentina: Messi qëndron në Barcelonë
Artikulli tjetërMe Moldavinë kemi skuadër, por jo edhe me Greqinë! Ja formacioni i mundshëm për sonte