Në futboll të gjesh balancën kyçe në ekipin tënd është diçka jetësore.

Nuk mundet që në skuadër të ketë vetëm lojtarë që sulmojnë, apo që mbrojnë. Ekipi në të tillë mënyrë, nuk funksionon kurrë.

Në rastin e Real Madrid, Zinedine Zidane e kuptoi herët kur nisi karrierën në stol, se ekipi nën drejtimin e Rafa Benitez i mungonte dikush.

Ai dikush ishtë një futbollist që mund të shkatërronte aksionet e kundërshtarit, të ishte një mburojë për mbrojtjen.

Dikush që mund të bënte përpara ndonjë rast, por kurrë nuk do ta braktiste pozicionin e tij. Për fat të mirë për francezin, në ekip ishte Karlos Henrike Kasemiro, që iu përshtat mirë idesë së Zidane.

Ndër gjithë ata yje, francezi e konsideron brazilianin 25 vjeçar si një ndër më të rëndësishmit.

Nuk ka njeri në ekip, të bëjë atë që ai bën, e cila është t’i diktojë mbrojtjes lojën nga mezi i fushës.

Kasemiro është krahasuar me Klod Makelele, njeriun me të cilin identifikohet roli i mesfushorit difensiv.

Për të arritur deri këtu, 25 vjeçari brazilian ka bërë një rrugë të gjatë e plot mundime.

Carlos Enrique Casemiro lindi në një lagje të varfër të Sao Paolos më 23.02.1992.

I ati e braktisi kur ishte vetëm 3 vjeç.

E ëma e tij punonte tërë ditën dhe ai detyrohej që të kujdesej për dy vëllezërit e vegjël.

Ai ngrohte ushqimin pas shkolle dhe fëmijët flinin te tezja e tyre.

Futbollin e filloi që 5 vjeç. Emri i tij i rregjistrimit ishte Kasimiro.

Trajneri i tij i parë ishte Moreira, nga mosha 6 deri në 13 vjeç.

Shokët dhe të afërmit e thërrisnin Carlinjos.

Ai luante në çdo rol, përveçse portierit.

Për të luajtur në ndeshje, detyrohej të flinte te shokët e tij.

Me rrogën e tij të parë, bleu 80 shishe Yakult (lloj kosi)

Ishte zbulimi i kampionatit amerikano-latin U20 në Peru në 2011.

Në shkurt të 2012, u tranferua te Real Madrid Kastija.

Pasu u kthye nga huazimi te Oporto, fitoi me Real “Undecima-n”, Champions-ine 11-të.

Në 2017-ën shënoi 7 gola, më kryesori ai i finales së Champions.

Artikulli paraprakE thonë statistikat, Dembele më i mirë se Neymar
Artikulli tjetërI thotë “Jo” Juves e Interit, ja ku vendos të shkojë Ezequiel Garay