Një vit më parë transferimi i aksioneve nga Elliott në RedBird: Bosi shijoi suksesin kundër Torinos në San Siro.

Post-Torino nuk ndryshon nga post-Bologna: përshtypja është e njëjtë, nëse e prisni dhe mbroni veten, ky Milan përfundon duke ju mposhtur, nëse përpiqeni ta sulmoni dhe e gjeni veten duke rrëshqitur shpejt, me arrogancë. Me pak fjalë, mbrëmë skuadra e Piolit ishte një projekt i cili, megjithëse i rishikuar dhe rishikuar shumë në krahasim me të shkuarën e afërt, funksionon sikur të ishte duke ecur në një perspektivë të vazhdimësisë programore: nëse është kështu, atëherë merita duhet t’i jepet trajnerit i cili shpejt arriti të integrojë përforcimet e reja dhe të inovojë propozimin e tij të zakonshëm të lojës, shkruan Korneri.net

Më shumë vertikalitet, para së gjithash falë një mesfushe dinamike, teknike por edhe muskulare. Mbrojtësit e krahut vazhdimisht në projeksion dhe brenda fushës, por edhe këmbyeshmëria përpara, me francezin Giroud rreth të cilit rrotullohen faktorët Leao dhe Pulisic. Ndër të tjera, AC Milan është në një gjendje të mirë atletike, një kusht që tani mund të bëjë një përzgjedhje të mëtejshme.

Por, ky Milan kompletohet pas pak ditësh, sepse pritete dhe një sulmues në armatën e Piolit. Giroud e ka vetëm një shok në fazën e sulmit, Okafor, mirëpo i duhet edhe një tjetër që është në gjendje të shënoj gola. Emri më i përfolur dhe më real mbetet a ii anëtarit të Portos, Mehdi Tremi. Klubi portugez vazhdon të kërkojë gati 30 milionë euro pavarësisht se kontrata skadon pas një viti.

Kuqezinjtë nuk do të arrijnë kurrë kaq larg, por orët e fundit të tregut të transferimeve na kanë mësuar se distancat, edhe ato më të gjëra, mund të reduktohen në mënyrë drastike. Por, Taremi ose jo Taremi, Milani shkon, prodhon, shënon dhe fiton: një vit pas transferimit zyrtar të aksioneve të kuqezinjve nga Elliott te Red Bird, Jerry Cardinale ishte në gjendje të shijonte rritjen e projektit të tij në San Siro mbrëmë, dhe dhurata për Piolin duket se do të jetë pikërisht sulmuesi itanian. /Korneri.net

Artikulli paraprakDybala lëndohet sërish, nuk është ndaj Milanit
Artikulli tjetërMan.City me mjaftë vështirësi fitoi te Sheffield