Një lajm shumë i mirë për Milanon vjen nga lojtari më i kërkuar i tyre gjatë kësaj vere. Qendërmbrojtësi shumë i talentuar brazilian, Rodrigo Caio kampioni i freskët me përfaqësuesen e tij në Olimpaidë, apo më saktë sipas shumë ekspertëve Thiago Silva i ri, që nga sot mund të konsiderohet evropian. 23-vjeçari gjatë të enjtës është paisur me pasaportë të Italisë, dhe ky është një rast unik për Milanon që ta blej kartonin e tij më herët se që ishin parashikimet.

Në fakt, Adriano Galliani më herët ka biseduar me klubin Sao Paolo dhe me lojtarin, dhe nga të dyja palët ka marr përgjigje pozitive që ta sjell në Itali gjatë janarit 2017, port ash  në ditët e fundit të afatit kalimtar veror Milan mund ta transferojë në Milanello, por vetëm duhet të mposht rivalin e vetëm Sevilla.

Nëse lojtari qëndron pas fjalëve të tij se ëndërron të luajë për Milanon, atëherë kjo marrëveshje mund të finalozohet më së largu deri të dielën.

Artikulli paraprakShkëndija u deklasua nga Gent
Artikulli tjetërWest Ham eliminohet, kualifikim historik për Sassuolo