Buffon nuk fshihet as këtë herë, madje nuk ia jep kënaqësinë vetes për të shijuar prezantimin e magjishëm ndaj Lionit. Kapiteni bardhezi lëshon alarmin për Juventusin dhe thotë se ekipi duhet të bëjë më shumë për të triumfuar në Ligën e Kampionëve. Atij nuk i pëlqen mënyra se si bardhezinjtë po luajnë, ndërsa nuk harron të kujtojë se nesër në mbrëmje “Zonjën” e pret një ndeshje shumë delikate, përballë një Milani të uritur dhe me dëshirën për të bërë një sezon të mirë.

bufon
“Sipas meje, Juventusi duhet të përmirësohet shumë. Për të fituar në Europë, nuk mjafton ajo që po bëjmë. Ajo që po shprehim në fushë nuk më kënaq”, tha Bufon në një intervistë për “Corriere della Sera”. Në Lion, Juventusi fitoi falë meritave individuale të tij dhe të Kuadrados, por gardiani i portës bardhezi nuk e pranon diçka të tillë dhe thotë se duhet lojë në grup për të shkuar sa më larg.

Milani

Vëmendje shumë të veçantë në fjalën e Buffonit ka marrë ndeshja me Milanin, e cila është vendimtare dhe e rëndësishme për ecurinë e kampionatit italian. Kapiteni bardhezi nuk ngurron t’i vlerësojë kuqezinjtë për atë që kanë bërë deri tani dhe thotë se i ngjason me Juventusin që u ndërtua nga Konte.

“Duket që kanë nisur një projekt të mirë dhe premtues, si ai i Juventusit disa vite më parë. Duhet vetëm kohë dhe eksperiencë që ata të përmirësohen. Donaruma? Ka reflekse të jashtëzakonshme dhe është shumë inteligjent. Ka gjithçka për të bërë histori në rolin e tij, thjesht duhet të presë”, vazhdoi më tej Bufon.

E ardhmja

Pavarësisht se në “funeralin” e tij nuk kishte asnjë prezent dhe faktit që karriera e tij është akoma e bukur dhe i dhuron emocione, Bufon ka filluar të mendojë për të ardhmen. Dëshira e madhe e tij është të bëhet trajner i Kombëtares italiane. “Fillimisht dua të shijoj momentet që më kanë mbetur si futbollist dhe pastaj të mendoj për të ardhmen, por sigurisht që nuk do t’i thosha ‘jo’ pankinës së Kombëtares italiane”, theksoi Buffon. Ndoshta Italia e ka gjetur pasardhësin e Venturës…

Artikulli paraprakMourinho kthehet në Londër si “armik”
Artikulli tjetërFormacioni i javës në Europa League