Gianluigi Buffon bëhet zyrtarisht lojtari me më së shumti paraqitje në historinë e Serie A.

Portieri 41-vjeçar i Juventusit, i cili do të jetë titullar në derbin kundër Torinos, prek 648 paraqitje në kampionatin elitarë  dhe kështu tejkalon Paolo Maldinin në krye të këtij klasifikimi special, përcjell Korneri.net

 “Arsyeja pse vazhdoj të luaj është se akoma mund t’i jap vetes dhe shokët e mi këtij klubi ende shumë emocione të bukura, të cilat ja vlen të jetosh”, tha portieri pas ndeshjes kundër Sampdorias, kur barazoj rekordin e lgjendës së AC Milan. “Unë e lashë jetën të ma tregojë rrugën. Tani për tani unë do të bëja vetë gabim nëse do të mendoja të ndaloja të luaja, sepse ndjehem si një pikë referimi, përtej lojërave që luhen “.

Buffon karrierën e filloi me 19 nëntor 1995 me portën e paprekur në ndeshjen debutuese kundër Milanit,  debutimi në Serie A me 17 vjet dhe 295 ditë, në një ndeshje 0-0 Parma-Milan. Nga dita e debutimit në atë të ndeshjes në shtëpi të Genoas, kanë kaluar më shumë se 24 vjet dhe sonte Buffon do të luaj për herë të 648 në Serie A dhe të hyjë në mit përgjithmonë.

Por, dallimi në mes Buffon dhe Maldini është i pakrahasueshëm sa i përket titujve dhe trofeve nderkombëtarë. Për shëmbull Buffon nuk e ka fituar kurrë Ligën e Kampionëve, trofe të cilin e ka ëndërruar gjithmonë dhe pikërisht për këtë arsye ka qëndruar aq gjatë në portë, ndërsa Maldini trofeun me “veshë të mëdhenjë” e ka fituar plot 5 herë. /Korneri.net

Artikulli paraprakPrepelic përsëri në Euroleague, bëhet me skuadër të re
Artikulli tjetërDerbi: Formacionet zyrtare, Juventus-Torino