19 vjet e 11 muaj pas debutimit të tij të parë, i madhi Gigi Buffon bëhet italiani me më shumti paraqitje për shtetin e tij.

Për herë të parë në portën e axurëve tinejxheri atëbotë me 19 vjet, pati punë jashtëezakonisht të vështirë në një udhëtim që edhe sot e mban në mend.
Ishte ndeshje e rëndësishme kualifikuese (shtesë) përballë Rusisë në Moskë ne një fushë shumë të rënduar nga bora dhe të ftohtit kur Buffon atëherë shuë i ri shkëlqeu duke prit disa raste shumë të mira për rusët, shkruan Korneri.net.

Paramendoni që në atë ndeshje e cila pati përfunduar 1:1, golin ia shënoi bashkëlojtari i tij Fabio Cannavaro.
Italia e siguroi vendin në Kampionatin Botëror pas së cilës Buffon luajti në pesë të tillë/
Në ndeshjen e fundit të cilën Italia u mposht 3:0 nga Spanja e zhvilluar mbrëmë në Santiago Bernabeu, Buffon luajti për herë të 170. për Italinë.
Kështu ai e theu rekordin e shtetit të tij, por për të qenë i pari në botë i duhen edhe 15 ndeshje për ta kaluar agjiptianin Ahmed Hassan. /Korneri.net

Artikulli paraprakMan.United-Barcelona Legends, “djajtë e kuq” fitues pas dy ndeshjeve
Artikulli tjetërIsco ka shprehur atë që e ka në zemër