“El Clasico” e parë e këtij stinori që do të zhvillohet me 3 dhjetor në Camp Nou ndërmjet dy skuadrave më të mëdha evropiane, do të nis në ora 16:15, orar ky që ka shkaktuar pakenaqesi në Britaninë e Madhe pasi nuk do të transmetohet në televizion, fakt të cilit i është dhënë shumë rëndësi nga media britanike.

Tabloidi “Mirror” e jep lajmin e keq për tifozët nëpërmjet një artikulli ku theksohet: “El Clasico edhe këtë radhë nuk do të transmetohet në televizionet britanike pasi orari i Barcelona-Real Madrid përkon me atë të ndeshjeve të Premier League. Sfida do të transmetohet në 100 vende të ndryshme të botës, por jo në Britaninë e Madhe”.

Në Britani është e ndaluar që në oraret 14:45 e 17:15 sipas orës britanike, të transmetohen ndeshje futbolli. Kjo masë u ndërmor nga Federatat e Anglisë, Skocisë dhe Irlandës së Veriut me synim për të parë sa më shumë tifozë nëpër stadiumet britanike.

Por, ka indikacione që ky orarë i publikuar nga presidenti i La Liga-s, Javuer Tebas nëpërmjet një interviste për mediat spanjolle, ka qenë e qëllimtë pasi ka dashur edhe njëherë t’iu bëjë të gjithëve me dije se në atë kohë do të shikohet vetëm një ndeshje futbolli në TV.

 

Artikulli paraprakBefason Zambrotta: Juventus ishte me i fortë para 15 viteve se sa tani
Artikulli tjetërE pabesueshme, por e vërtetë: Kroos që nëntë vite nuk merrë karton të kuq