Prej se Brazili po drejtohet nga Adenor Leonardo Bacchi i njohur më mirë si Tite, “kariokërt” po shkelin gjithçka përpara dhe në këtë mënyrë shënuan edhe fitoren e pestë rresht nën drejtimin e tij në ndeshjet kualfikuese për botërorin Rusia 2018. Këtë herë Brazili e deklasoi rivalin e përhershëm Argjentinën dhe atë me rezultat 3:0, duke i treguar yjeve argjentinas si luhet futbolli.

As Lionel Messi që nuk u pa fare në lojë, nuk i ka ndihmuar argjentinasve mnë këtë duel që pak kush e ka pritur domin imin apsolut të brazilianëve jo për faktin se ata “gauqosët” nuk janë të mirë, por që Brazili të luajë në këtë mënyrë ka qenë fascionuese.

Brazili kaloi në epërsi që në minutën e 24 me një perlë të Coutinhos, ndërsa Neymar dyfishoi në fund të pjesës së parë, pas një kundërsulmi të shpejtë të vendasve. Goli i tretë erdhi në të 59-n me Paulinhon, por brazilianët mund të kishin shënuar edhe më shumë gola sikur të ishin pak të qetë dhe të koncetruar në finish në akcionit.

Uruguaji mposhti 2-1 Ekuadorin falë golave të Coates dhe Roland, ndërsa për mysafirët  shënoi Caicedo. Pas kësa fitoreje, Uruguaji renidtet pas Brazilit me 23 pikë, ndërsa Ekuadori i katërti.

uruguaji

Kolumbia dhe Kili barazuan pa gola. Rikthimi i Falcaos në kombëtare nuk ndihmoi vendasit që të dalin me pikët e plota nga ky takim, por edhe me barazim ruajnë vendin e tretë në klasifikim. Kili, që tashmë vuan edhe mungesën e Sanches, është i pesti.

Peru fitoi 4-1 në udhëtim ndaj Paraguaji duke i befasuar të gjithë, Vendasit kaluan shumë shpejtë në epërsi, madje arritën të shkojnë në pushim me rezultatin 1-0, por në pjesën e dytë ndodhi përmbysje dhe vendasit që shënuan katër gola.

Në ndeshjen tjetër të grupit të Amerikës Latine, Venezuela fitoi 5-0 ndaj Bolivisë.

Artikulli paraprakDardanët nuk udhëtuan në Antalia me kohë
Artikulli tjetërBravo e shqetëson shumë klubin anglez