Pas 40 viteve të kaluara në krye të Formula1, Bernie Ecclestone është larguar nga ky sport. Dipas mediave franceze, Ecclestonë është shkrkuar nga pronarët e rinjë “Liberty Madia”, apo më saktë nga amerikani Chase Carey.

“Jam larguar sot nga F1 edhe zyrtarisht. Nuk jam më pjesë e kompanisë” ka deklaruar vet Ecclestone i cili do të mbetet si president nderi në F1.

Ecclestone pasuria e të cilit konsiderohet 3.1 miliardë dollarë, e ka bërë Formula1 si sportin më atraktiv të shpejtë dhe një shout ë vërtetë në tërë botë, profit ii të cilit e kalon 2 miliardë dollarë. Mbetet për tu parë sesi e kanë imagjinuar pronarët e rinjë që t’ia kthejnë shkëlqimin këtij sporti i cili e ka humbur shkëlqimin në vitet e fundit pasi po dominojnë vetëm Mercedes e më herët Red Bull, kurse tifozët kanë dëshirë të shohin shumë më tepër skuadra konkuruese.

 

 

 

Artikulli paraprakKapllani lë nënshtetësinë shqiptare: E bëra për familjen
Artikulli tjetërKa luajtur vetëm 3 minuta në 6 muaj, por Milan blindon lojtarin