Skuadra e Beneventos, me fioren 1-0 ndaj Juve Stabias, siguroi matematikisht kthimin në Serie A kur kanë mbetur edhe 7 ndeshje nga fundi i kampionatit.

Ekipi i drejtuar nga Filippo Inzaghi kryeson Serinë B me 76 pikë, 24 më shumë se Crotone e vendit të dytë.

Në fakt, kthimi në elitën e futbollit italian të skuadrës nga Campania ishte çështje kohe, pasi e impononte diferenca e theksuar me rivalet. Për këtë arsye, drejtuesit e klubit prej kohësh kanë nisur planet për të ndërtuar një grup serioz, që ngjitja në Serie A të mos jetë një arritje kalimtare.

Drejtuesit e Beneventos i kanë bërë dhuratë Inzaghit një sulmues me peshë, francezin Loic Remy, që dy sezonet e fundit ka qenë pjesë e Lille në Ligue 1.

Sulmuesi 33-vjeçar do të përfitojë 3 milionë euro në sezon nga kontrata me klubin italian. Remy, i cili vjen në Serie A si lojtar i lirë, theksoi se ishte bindur për të nënshkruar me Beneventon nga Sagna.

“Fola me Sagna dhe mora ca informacione të vlefshme për qytetin, klubin dhe atmosferën. Jam i lumtur që kam firmosur dhe po pres me padurim të zbuloj këtë vend të ri. Për mua është një sfidë.”

Artikulli paraprakDog Pen It! Lessons From The Oscars
Artikulli tjetërMë në fund mbyllet gjithçka, një yll më pak te Man.City, një më shumë te Bayern